در 24 ساعت گذشته هر 7 دقیقه یک کرونائی در ایران جان باخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در شبانه روز گذشته بر اثر بیماری کووید19 ناشی از ویروس کرونا، هر 7 دقیقه و 39 ثانیه یک ایرانی جان باخت.

سخنگوی وزارت بهداشت شنبه 18 ژوئیه گفت: 12 استان در شرایط قرمز و هشدار کرونا قرار دارند و در شبانه‌روز اخیر، 188 بیمار کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

روحانی ساعاتی پیش گفته بود: تخمین زده می‌شود 25 میلیون ایرانی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و 30 تا 35 میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا خواهند بود.

ساعتی بعد دکتر مصطفی قانعی دبیر کمیته علمی ستاد کرونا با در ایران در این باره در پاسخ به خبرنگاران گفت: این آمار نشان دهنده افرادی است که با بیماری کووید-19 مواجهه داشته‌اند.

دکتر مصطفی قانعی در گفت‌و‌گو با ایسنا، درباره آمار ابتلای 25 میلیونی ایرانیان به کرونا، گفت: ما کیتی به نام کیت الایزا، داریم که «آی جی جی» و ایمونوگلوبولین «ام» را اندازه گیری می‌کند. تست الایزا نشان می‌دهد که فرد در گذشته به کرونا مبتلا شده، بهبود یافته و در حال حاضر پادتن در بدنش موجود است، اما به هیچ وجه به این معنا نیست که این فرد اکنون بیمار است.

وی افزود: بنابراین تست الایزا نشان می‌دهد که فردی مبتلا شده، بهبود یافته و در حال حاضر پادتن در بدنش موجود است. این تست برای اقدامات اپیدمیولوژیک و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در کار تشخیص استفاده نمی‌شود.

قانعی ادامه داد: وقتی تست الایزا را در جمعیت برده و یک جمعیت را با آن مورد تست قرار می‌دهند، به این نتیجه می رسد که چقدر از مردم به بیماری مبتلا شده اند و پادتن در بدنشان موجود است. از طرفی باید توجه کرد که بالای 90 درصد کسانیکه به بیماری کووید_19 مبتلا می شوند، آنقدر خفیف است که حتی به پزشک مراجعه نمی‌کنند. این 90 درصد همان گروهی هستند که فقط از طریق تست الایزا یا پادتن می‌توانیم متوجه شویم که به بیماری مبتلا شده اند یا خیر و با تست دیگری نمی‌توان این موضوع را فهمید. زیرا اصلا علائم بیماری را نداشتند که به پزشک مراجعه کنند.

دبیر کمیته علمی ستاد کرونا تاکید کرد: بنابراین زمانیکه وزارت بهداشت اعلام می کند که 25 میلیون نفر یا نزدیک به 20 درصد جمعیت ایران، به کرونا مبتلا شده‌اند، به معنای همان گروه مبتلای خفیف هستند که مشکلی نداشتند که بخواهند به پزشک مراجعه کنند و تست مولکولی تشخیصی از آنها گرفته شود. بنابراین این آمار به معنای تعداد بیمار نیست، بلکه تعداد بیماران همان کسانی هستند که یا بستری می شوند و یا آنقدر علائم دارند که تست پی سی ار برایشان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه این 25 میلیون نفر با بیماری مواجهه داشتند و بر بیماری غلبه کرده و علامتی هم پیدا نکردند، گفت: آمار بستری و فوتی‌ها نیز بر اساس همان چیزی است که به صورت روزانه از سوی سخنگوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید