یونان و قبرس خواستار واکنش قاطعانه اتحادیه اروپا علیه ترکیه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع مسئول در دولت یونان جمعه 17 ژوئیه 2020 تأکید کرد که یونان طی اجلاس سران اروپا که در بروکسل منعقد شده خواستار تحریم‌های قاطعانه اتحادیه اروپا در واکنش به تنش‌زایی‌های ترکیه در شرق دریای مدیترانه شد.

روزنامه «یکاثیمیرینی» یونان از یک منبع مسئول در دولت یونان نقل کرد که گفته کیریاکوس میتسوتاکیس نخست‌وزیر یونان طی اجلاس سران اروپا خواستار اعمال «تحریم‌های قاطعانه‌ای» علیه ترکیه شد.

این منبع افزود که نخست‌وزیر یونان طی اظهارات مختصری دربارهٔ تنش‌های کنونی در شرق دریای مدیترانه با اشاره به دو کشور یونان و قبرس گفت: «اتحادیه اروپا نباید در مقابل نقض حاکمیت دو کشور عضو این اتحادیه از سوی ترکیه سکوت اختیار کند».

کشور قبرس نیز از اجلاس سران اروپا خواست تا با واکنش اروپایی دسته جمعی و ملموسی به نقض‌های صورت گرفته از سوی ترکیه پاسخ دهد.

نیکوس آناستاسیادس رئیس‌جمهوری قبرس نیز گفت: «اتحادیه اروپا باید تحریم‌هایی گروهی را برای واکنش به ترکیه زمانی که قانون بین‌المللی را نقض و منافع اتحادیه اروپا را تهدید کند، اعمال کند».

از سویی بارند لیتس سخنگوی اجلاس سران اروپا که به ریاست شارل میشل برگزار شده گفت که رئیس‌جمهوری قبرس و نخست‌وزیر یونان «خلاصه گزارشی را دربارهٔ تنش‌آفرینی‌های ترکیه» به همتایان اروپایی‌شان ارائه دادند.
سران 27 کشور عضو اتحادیه اروپا پس از نزدیک به 5 ماه برای اولین بار به‌طور حضوری در بروکسل گردهم آمده‌اند تا در کنفرانسی سرنوشت‌ساز اما بسیار سخت علی‌رغم رکود اقتصادی تاریخی ناشی از پاندمی کرونا، دربارهٔ طرحی که از اجماع برخوردار نیست، برای رونق بخشی مجدد به اقتصاد به تفاهم برسند.

در تحولی دیگر ترکیه روز گذشته از انتقال کشتی حفاری «یافوز» که در منطقه اقتصادی قبرس در حال فعالیت بوده به طرف جنوب آب‌های (سرزمینی) این جزیره خبر داد.

این تحول در حالی است که گزارش‌ها حاکی است آلمان برای کاهش تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه تلاش می‌کند میان یونان و ترکیه میانجی‌گری کند.

در این میان اما فعالیت‌های حفاری ترکیه معیار اصلی میزان آمادگی آنکارا برای همراهی با تلاش‌های دیپلماتیک است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید