هشدار اروپا در مورد خطر پرواز در حریم هوایی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس ایمنی حمل و نقل هوایی اتحادیه اروپا (ایی.‌آ.اس‌.آ) در مورد خطر پرواز هواپیماهای غیرنظامی و مسافربری در حریم هوایی ایران هشدار داده ‌است.

به گزارش بلومبرگ، آژانس ایمنی حمل و نقل هوایی اروپا هشدار داد هواپیماهای مسافربری که از طریق حریم هوایی ایران پرواز می‌کنند با این ریسک مواجه هستند که به‌طور تصادفی توسط سیستم‌های پدافند هوایی ایران مورد هدف قرار بگیرند.

در خبرنامه (ایی.‌آ.اس‌.آ) آمده‌ است: «با توجه به وضعیت ناپایدار امنیتی و هماهنگی ضعیف بین هواپیمایی کشوری و عملیات نظامی، خطر خطا در شناسایی هواپیمای غیرنظامی وجود دارد. با توجه به وجود سیستم‌های دفاع هوایی با فناوری پیشرفته، توصیه می‌شود خطرات موجود برای هواپیماهای غیرنظامی را با دقت ارزیابی کنید.»

گفتنی است که پس از سقوط هواپیمای بوئینگ شرکت هواپیمایی اوکراین، اوضاع در حریم هوایی ایران متشنج شده‌است.

احتمال ارجاع پرونده هواپیمای اوکراینی به دادگاه بین‌المللی

از سوی دیگر با توجه به بازماندن پرونده سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی، «یوِن انین» معاون وزیر خارجه اوکراین اعلام کرد، این احتمال وجود دارد که کی‌یف دیر یا زود از رژیم ایران به خاطر سرنگون کردن هواپیمای مسافربری این کشور به دیوان بین‌المللی دادگستری (آی سی جی) شکایت کند.

براساس گزارش خبرگزاری اینترفکس، او گفت: ما نیاز به یک تیم حقوقی قوی داریم چرا که این یک نبرد جدی است و از روز اول هم رد نکردیم که ما آماده هستیم دیر یا زود به دادگاه سازمان ملل برویم.

انین افزود: ما حداقل چهار بار پیشنهاداتی برای شروع مذاکرات هرچه سریعتر ارائه کرده‌ایم اما هیچ جواب رسمی دریافت نکرده‌ایم.

وی در عین حال دربارهٔ غرامت نیز گفت: در این مرحله تحقیقات فنی هنوز کامل نشده‌است و پس از آن مذاکرات مربوط به غرامت آغاز خواهد شد و الان خیلی زود است در این زمینه صحبت کنیم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید