شمار بازداشت‌ شدگان اعتراضات بهبهان به 30 نفر رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از تجمع مسالمت‌آمیز شب گذشته مردم بهبهان در اعتراض به «وضعیت نابسامان اقتصادی ایران» و «صدور حکم اعدام در پاسخ به اعتراضات مردمی سال گذشته» شمار زیادی از شهروندان در جریان این تجمع و تعدادی پس از پایان اعتراضات در منازل خود بازداشت شدند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه 17 ژوئیه 2020 در این باره نوشت «مردم بهبهان در میدان بانک ملی این شهر در اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی کشور و صدور حکم اعدام در پاسخ به اعتراضات مردمی سال گذشته اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.»

در پی برگزاری این تجمع فرماندهی انتظامی شهرستان بهبهان طی اطلاعیه‌ای اعتراضات ضد دولتی را «تحرکات مذبوحانه» خواند و گفت با آن «برخورد قاطع» خواهد کرد.

شمار زیادی از شهروندان معترض در جریان این تجمع و تعدادی پس از پایان اعتراضات در منازل خود بازداشت شدند. تحقیقات میدانی هرانا نشان می‌دهد که حدود 30 شهروند در این خصوص دستگیر شدند و احتمال افزایش شمار بازداشت شدگان کماکان وجود دارد.

این سازمان حقوق‌بشری هویت تعدادی از بازداشت شدگان را تا این زمان تهیه این گزارش احراز کرده است.

هویت هفت تن از این شهروندان به نام‌های «علیرضا انصاری فر، احمد آخش، پیمان رسولی، مجید ضامن پیشه، میثم اکبری، محمد شریعتی و فرزانه انصاری فر» تاکنون توسط احراز شده است.

در پی فراخوان‌های روزهای اخیر برای حضور مردم در تجمعات اعتراضی روز پنج‌شنبه 16 ژوئیه چند شهر ایران شاهد حضور سنگین نیروهای نظامی و امنیتی بودند. بهبهان ازجمله شهرهایی است که معترضان به خیابان آمدند.
معترضان در میدان بانک ملی بهبهان اعتراض خود را با سر دادن شعارهایی از جمله؛ «دشتی روحت شاد»، «خامنه‌ای قاتله ولایتش باطله»، «بسیجی بی شرف»، «مرگ بر دیکتاتور»، «حکومت آخوندی، نمی‌خوایم نمی‌خوایم»، «ایرانی بسه دیگه غیرت‌تو نشون بده»، «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه»، «نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران» و «ایرانی می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» نشان دادند.

این تجمع مسالمت آمیز مردمی با حضور نیروهای امنیتی و نظامی جو امنیتی به خود گرفت. در جریان این تجمع نیروهای نظامی اقدام به شلیک گاز اشک آور و تیراندازی هوایی کردند و سعی در متفرق کردن مردم و ممانعت از ادامه اعتراضات داشتند. همزمان محدودیت شدید دسترسی به اینترنت در استان خوزستان از آغاز تجمع شب پنجشنبه گزارش شد.

در جریان شکل گیری تجمعات اعتراضی مردمی در برخی شهرهای کشور، نیروهای امنیتی و نظامی با حضور در میادین اصلی شهرها سعی در متفرق کردن مردم و جلوگیری از برگزاری تجمعات اعتراضی داشتند. در «بلوار امامت» مشهد و برخی خیابان‌های تهران، تبریز، ارومیه، رشت و شیراز حضور پرتعداد نیروهای نظامی و جو شدید امنیتی شدید گزارش شد.

سازمان اطلاعات سپاه استان خراسان رضوی نیز روز پنج‌شنبه 16 ژوئیه با صدور اطلاعیه‌ای از بازداشت تعدادی از شهروندان در این استان، تحت عنوان «عوامل دعوت به اعتراضات» خبر داد. در بخشی از این اطلاعیه اتهاماتی چون «جاسوسی علیه امنیت ملی و تلاش برای برهم زدن نظم عمومی از طریق فضای مجازی» به این شهروندان نسبت داده شده است.

میدان بانک ملی بهبهان، محل تجمعات شب گذشته مردم بهبهان، محل کشته شدن تعدادی از شهروندان در جریان اعتراضات آبان 98 ازجمله مهرداد و محمود دشتی نیا و فرزاد انصاری فر بوده است. فرزاد انصاری فر، یکی از جانباختگان روز شنبه 25 آبان 1398، در جریان این اعتراضات در اثر اصابت گلوله به سرش جان خود را از دست داد. پیکر این جوان 27 ساله چند روز بعد، پس از تحویل به خانواده در بهبهان به خاک سپرده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید