سازمان ملل: قطر حقوق کارگران جام جهانی را نقض می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل به شدت از تبعیض‌نژادی که علیه کارگران تاسیسات جام جهانی در قطر اعمال می‌شود، انتقاد و اعلام کرد این هفته گزارشی در این زمینه برای شورای حقوق بشر سازمان ملل‌متحد ارسال می‌کند.

در این گزارش که از سوی تندایی آچیومه، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور نژادپرستی تهیه شده، آمده کارگران تاسیسات جام جهانی حقوق اندکی دریافت می‌کنند و به شدت از تبعیض و سوء استفاده رنج می‌برند.

براساس این گزارش حدود یک دهه پس از آنکه فیفا، فدراسیون بین‌المللی فوتبال حق میزبانی جام جهانی را به قطر داد، بر شدت نقض حقوق کارگران افزوده شده و آنها حقوق‌های خود را دریافت نمی‌کنند و در شرایط غیر ایمن به کار گرفته می‌شوند. آنها همچنین از سوی پلیس براساس نژاد دسته‌بندی می‌شوند و حق دسترسی به اماکن عمومی را هم ندارند.

در ماه گذشته هم یک روزنامه بریتانیایی گزارش مفصلی درباره بدرفتاری شرکت‌های قطری و مقامات مسئول تاسیسات جام جهانی با کارگران خارجی منتشر کرد.

روزنامه دیلی‌میل نوشت که انتقادات و خشم گسترده‌ای در قبال بدرفتاری‌های قطر با کارگرانی ساخت استادیوم‌های وزرشی به وجود آمده و این کارگران حقوق شاغل در این کشور ثروتمند که اموال خود را بی حساب و کتاب در اختیار دیگران قرار می‌دهد؛ هفت ماه است حقوق نگرفته‌اند.

دیلی‌میل در ادامه گزارش کرد کارگران ناچار به انجام کارهای سخت در هوای بسیار گرفت و در شرایط ناامن هستند و علاوه بر آن، حقوقی هم دریافت نمی‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید