روزنامه Insider: اسرائیل می‌کوشد قبل از انتخابات در آمریکا با ایران درگیر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام سابق وزارت دفاع اسرائیل که در حال حاضر در اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند به روزنامه «Insider» گفت که تل‌آویو در پیشبرد سیاست اعمال فشار حداکثری بر تهران با واشنگتن همکاری می‌کند تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در نوامبر 2020، به ایران آسیب برساند.

ایران در روزهای گذشته شاهد حوادث متعددی بود که انفجار در تاسیسات موشک‌های بالستیک و تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز مهم‌ترین این حوادث بود.

همزمان به صورت روزانه گزارش‌هایی از انفجارات، حوادث و آتش‌سوزی‌های متعددی در نقاط مختلف ایران گزارش می‌شود که احتمال دست داشتن طرف‌های خارجی در آنها، دور از انتظار نیست.

یک مقام مسئول در خاورمیانه به نیویورک تایمز گفت که نهادهای اطلاعاتی اسرائیل در انفجار تاسیسات هسته‌ای نطنز دست داشتند. همزمان گابی اشکنازی، وزیر امور خارجه اسرائیل گفت درباره ایران اقداماتی انجام می‌دهیم که بهتر است درباره آنها حرفی نزنیم.

مقامات ایرانی هم می‌گویند که بیشتر حوادث رخ داده در روزهای اخیر، حوادث عادی بوده‌اند اما در چند مورد احتمال دست داشتن «دشمنان خرابکار» وجود دارد.

یک مقام سابق در وزارت دفاع اسرائیل گفت: «در نهادهای اطلاعاتی اسرائیل این بحث مطرح است که حوادث ماه‌های گذشته ایران، کار نهادهای اطلاعاتی اسرائیل است.»

این مقام سابق که نامی از او برده نشده، در ادامه گفت: «دقیقا نمی‌دانم کدام حادثه و در هر حال هم به شما نخواهم گفت اما مهم آن است که ایرانی‌ها در زمینه بررسی آنچه رخ داده و شیوه واکنش به آن به شدت تحت فشارند... سیاست دولت اسرائیل در قبال ایران روشن است و ادامه دارد.»

او با اشاره به تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران گفت: «تصمیم گرفته شده در این زمینه برای اعمال فشار حداکثری علیه ایران، از دولت دونالد ترامپ پیروی شود.»

یک مقام اطلاعاتی اتحادیه اروپا هم گفت که ممکن است ایران پس از آنکه در قبال کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه تقریبا صبورانه عمل کرد، این بار به واکنشی متهورانه دست بزند.

این مقام اطلاعاتی در ادامه گفت: «چیز دیگری که وجود دارد، انجام یک سری عملیات بدون استراتژی است و نگرانم که نقشه اسرائیلی‌ها، برانگیختن واکنش ایران باشد و به یک تنش نظامی منجر شود که ترامپ را در مقام [ریاست‌جمهوری آمریکا] ابقاء کند.»

به باور روزنامه Insider تغییر آشکار در تاکتیک‌هایی که اسرائیل در عملیات خود در پیش گرفته، نشان از این دارد که اگر جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات پیروز شود، ممکن است گامی برای نجات توافق برجام برداشته شود.

مقام اطلاعاتی اتحادیه اروپا هم معتقد است در دولتی که جو بایدن در راس آن باشد، علاقه کمتری به عملیات مجرمانه و ماجراجویانه برای منفجر کردن تاسیسات هسته‌ای وجود خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید