دستگیری معترضان ترک در ایران به علت برگزاری تجمعات برای حمایت از جمهوری آذربایجان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که در برخی از شهرهای ایران مانند تبریز، زنجان و ارومیه، تعدادی از تجمع‌کنندگان ترک به علت برگزاری تجمعات در حمایت از جمهوری آذربایجان که این روزها درگیر جنگ با ارمنستان است، دستگیر شدند.

این گزارش‌ها حاکی است که روز گذشته 16 ژوئیه 2020، در برخی شهرهای ایران از جمله تبریز، ارومیه و زنجان با جمعیت اغلب ترک، تجمعات اعتراضی فعالان ترک به منظور اعتراض به آنچه «سیاست‌های حمایتی ایران از ارمنستان» خوانده شده و همچنین اعلام حمایت این شهروندان از جمهوری آذربایجان، برگزار شد.

ایران وایر گزارش داد که «رحیم ساسانیان»، «حکیمه احمدی»، «سعدالله ساسانیان» و «یاسمین ظفری» در تجمع تبریز دستگیر شدند، همچنین «رسول رضوی» فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق پس از احضار به اداره اطلاعات تبریز، بازداشت شده است. «سالار طاهرافشار» نیز در تماس با خانواده خود از بازداشت توسط نیروهای امنیتی پس از احضار به اداره اطلاعات و انتقال به زندان مرکزی این شهر خبر داده است.

برخی گزارش‌ها نیز در فضای مجازی منتشر شده که حاکی از ناپدید شدن «فرید خورشیدی» فعال جنبش دانشجویی آزربایجان پس از احضار به پلیس امنیت ارومیه است.

گفتنی است، جنگ ارمنستان و جمهوری آذربایجان از سال 1918 تا 1920 میلادی روی داد و نزدیک به دو سال طول کشید. تسلط بر قره‌باغ، موضوع درگیری‌های شدیدی میان جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای سال‌های طولانی است.

طی روزهای اخیر نیز تشدید درگیری‌های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان وارد فاز نگران کننده‌ای شده است. در این میان، فعالان مدنی ترک معتقدند که موضع ایران مانند روسیه به «حمایت از ارمنستان» نزدیک است و به همین علت فراخوان برگزاری تجمع توسط آنها در فضای مجازی منتشر شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید