13 شهر در استان مازندران با وضعیت سبز کرونایی دوباره قرمز شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بیماری کووید 19 بار دیگر در استان مازندران اوج گرفت و 13 شهر را درگیر کرد که باعث شد وضعیت این شهرها از سبز دوباره قرمز شود و بار دیگر محدودیت‌های کرونایی اعمال شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، پنج‌شنبه 16 ژوئیه 2020، استان مازندران در هفته‌های اخیر در وضعیت هشدار قرار داشت و در حال حاضر قرمز شده و سطح اشغال تخت‌های بیمارستانی توسط بیماران مبتلا به کرونا در این استان و همچنین تست مثبت کرونا در برخی بیمارستان‌های آمل افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، وضعیت کرونایی موجود برخی از شهرهای مازندران، بازارها، پارک‌ها و اماکن عمومی را به تعطیلی کشاند و محدودیت‌های جدید در ستاد مقابله با کرونا در همین رابطه به تصویب رسید.

«ممانعت از ورود شهروندان بدون ماسک به اتوبوس‌های درون‌شهری، تاکسی‌ها و عدم استفاده از ظرفیت کامل مسافر در این خودروها و استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای برگزاری آزمون دانشگاه‌ها» از جمله این موارد است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دو روز قبل، از افزایش بیماران کرونایی در استان خبر داد.

به گفته‌ او، شمار بستری‌شده‌های کرونایی از مرز 1300 نفر هم گذشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل هم با ابراز نگرانی از شیوع دوباره این ویروس، بیان کرد: «در دو هفته اخیر با صعودی شدن روند ابتلا به کووید 19 در مازندران، زنگ خطر وضع قرمز به صدا درآمده است».

بنا به اعلام این دانشگاه، شهرهای آمل، بهشهر، بابل، تنکابن، چالوس، رامسر، ساری، سوادکوه، قائمشهر، محمودآباد، نکا، نور، نوشهر، در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

ایران طی هفته‌های اخیر گرفتار موج دوم کرونا شده است، دیلی‌میل 6 ژوئن در این باره نوشته بود: «ایران به اولین کشوری در جهان تبدیل شده که موج دوم شیوع کروناویروس را گزارش داده است. این کشور خاورمیانه روز چهارشنبه رکورد 3574 مورد ویروس را ثبت کرد که بالاترین آمار ابتلا به کرونا تا به امروز در این کشور محسوب می‌شود. بنابراین ایران رسما وارد موج دوم کرونا شده است».

از سوی دیگر، اظهارنظر برخی از مقامات وزارت بهداشت ایران، موید این گزارش بود. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ایران، با بیان اینکه ایمنی اکثر نقاط کشور در برابر کرونا، هنوز زیر 20 درصد است، از احتمال وقوع موج بعدی کرونا در بسیاری از کشورها از جمله ایران به دلایل متعدد، خبر داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، در 15 ژوئن، رضا ملک‌زاده با اشاره به اینکه موج دوم شیوع همه‌‌گیری بیماری‌های عفونی به آن معناست که پس از کاهش موارد جدید بیماری، تعداد مبتلایان دوباره افزایش پیدا کند، گفت: «همچنین، موج‌های بعدی همه‌گیری کووید 19 می‌تواند سخت‌‌‌تر باشد و ممکن است افزایش ابتلا در گروه‌های سنی یا جمعیتی خاص یا در مناطق به خصوصی در هر کشور یا مانند موج اول همه‌‌گیری باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید