112 شخصیت برجسته ایرانی خواستار جلوگیری از اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان آبان ماه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بیش از 100 تن از اساتید دانشگاه‌ها، فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی در ایران با انتشار بیانیه‌ای خواهان «همکاری همگانی برای جلوگیری از اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان آبان‌ماه» شدند.

امروز چهارشنبه 15 وئیه 2020؛ 112 شخصیت برجسته ایرانی از اساتید دانشگاه ها، فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی با صدور بیانیه‌ای خواستار همکاری همگانی برای جلوگیری از اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه 98 شدند.

دراین بیانیه آمده است «این سه جوان ایرانی جز "اعتراض" که از حقوق اولیه انسانی شان است و در اعلامیه جهانی حقوق بشر (اصل 20 ) بر آن تصریح شده و حتی قوانین داخلی ایران (اصل 27 قانون اساسی) نیز آن را به‌رسمیت شناخته، کاری نکرده اند که مستوجب مجازات باشد. آنان به گفته خود در هیچ حرکت تخریبی نیز حضور نداشته‌اند.»

در ادامه، امضا کننده‌گان این بیانیه تصریح کردند که «ما جمعی متکثر از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی صدور این احکام وحشیانه را محکوم می‌کنیم و برآنیم که برای توقف ارابه مرگبار حاکمان ایران، همگان فارغ از هرگونه گرایش سیاسی باید دست به دست هم داده و یک صدا افکار عمومی و وجدان ایرانیان و جهانیان و نهادهای حقوق بشری را به یاری بطلبیم تا مانع ادامه این روش جنایتکارانه توسط حاکمان نظام ولایت فقیه شویم.»

گفتنی است خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، سه‌شنبه 14 ژوئیه 2020، به نقل از غلامحسین اسماعیلی با بیان اینکه حکم اعدام سه نفر در ارتباط با حوادث آبان‌ماه تایید شده است گفت که این حکم بعد از فرجام خواهی متهمان تایید شده و به دادسرا اعاده شده است.

اسماعیلی درباره این سه متهم با نام‌های امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی بیان کرد: «اینکه حکم اجرا شود یا خیر بستگی به اجرای احکام دارد و ممکن است در این فرآیند اعمال ماده 477 یا هر اقدام دیگری انجام شود تا نتیجه آن با تغییر مواجه شود».

سخنگوی قوه قضاییه ایران ادعا کرد که این متهمان، عناصر اصلی اعتراضات بودند اما در صحنه اعتراضات دستگیر نشدند و دو نفر از آنها در صحنه دزدی مسلحانه دستگیر شدند که در حال دزدی بودند.

اسماعیلی در ادامه اظهار کرد: «بعد از دستگیری در گوشی موبایل این افراد صحنه‌هایی که خودشان بانکی را آتش زدند و اقدامات خراب کارانه‌ای را انجام دادند، موجود و مشخص بود».

او تاکید کرد که این متهمان فیلم‌هایی که گرفته بودند را به خبرگزاری‌های خارجی ارسال کرده بودند و به دست خودشان بهترین مستندات را ضبط و در جلسات دادگاه اقرار کردند.

ساعاتی پس از انتشار خبر تایید حکم اعدام این متهمان، عبارت «اعدام نکنید» در توئیتر ترند شد. کاربران با نوشتن توئیتی انتقادی درباره همین موضوع و اضافه کردن هشتگ «#اعدام_نکنید»، مخالفت خود را با حکم صادر شده توسط قوه قضاییه ابراز کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید