یک شرکت آمریکایی هوای صحراهای امارات را به آب شرب تبدیل می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمبود آب یکی از معدود مشکلات موجود در صحراهاست، اما حالا یک شرکت آمریکایی روش جدیدی یافته که با استفاده از آن هوای صحرای عربی در امارات را به آب شرب تبدیل کند؛ موضوعی که می‌تواند صحراهای منطقه خلیج عربی را به بهشتی پرآب تبدیل کند.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی شرکتی در ایالت آریزونا توانسته به اکتشافی شگرف دست یابد و با استفاده از آن، هوای صحراهای امارات متحده عربی را به آب شرب سالم که بتوان از آن در زمینه‌های مختلف استفاده کرد، تبدیل کند.

شرکت «زیر ماس واتر» توانست هوای منطقه‌ای در نزدیکی دبی را به آب شرب بسته‌بندی شده تبدیل کند؛ موضوعی که می‌تواند جایگزین کندن چاه‌های عمیق برای استفاده از آب‌های زیرزمینی و یا شیرین‌سازی آب دریا شود. شرکتی که با همین منظور در 20 کیلومتری دبی تاسیس شده می‌تواند با استفاده از این فناوری جدید رطوبت هوا را استخراج و به آب تبدیل کند.

این شرکت همچنین به جای استفاده از سوخت‌های فسیلی، از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کند. بسیاری از تاسیسات آبی دبی و دیگر مناطق امارات از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود این فناوری بتواند توسعه پایدار در صنعت آب امارات را به همراه داشته باشد و علاوه بر این پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه کشاورزی در این کشور را سبب شود؛ موضوعی که امنیت غذایی در این کشور را بهبود می‌بخشد.

وبگاه «اکونومیک تایمز» به نقل از سمیع‌الله خانف مدیر عامل شرکت اماراتی IBV که مشتری این آب خواهد بود، گزارش کرد: «تاسیسات آبی ما با انرژی خورشیدی کار می‌کند. بطری‌هایی که استفاده می‌کنیم نیز قابل بازیافت هستند. این بطری‌ها از خیزران ساخته می‌شوند.»

براساس گزارش‌ها شرکت آمرکایی «زیر ماس واتر» در ابتدا قادر به تولید سالانه 2.3 میلیون لیتر در سال خواهد بود.

این فناوری هنوز از فناوری شیرین‌سازی آب دریا گران‌تر است، اما سمیع‌الله خان می‌گوید که آب تولید شده از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و توان رقابت با برندهای خارجی موجود در امارات را دارد. بناست که هر لیتر از این آب در امارات به قیمت 10 درهم (حدود 2.7 دلار) فروخته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید