نماینده پارلمان فرانسه: رابطه ترکیه با اروپا بسیار پیچده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با بالا گرفتن تنش میان اتحادیه اروپا و ترکیه درباره پرونده‌های مختلف از جمله کاوش در مورد گاز و نفت در دریای مدیترانه و مسئله لیبی، نادیا ایسیان، نماینده مجلس نمایندگان فرانسه گفت، اوضاع لیبی بسیار خطرناک است و این اوضاع در واقع نتیجه اشتباهات همه طرف‌های در گیر در این کشور است.

نماینده پارلمان فرانسه در تماس با االعربیه گفت، روابط اتحادیه اروپا با ترکیه به مرحله بسیار پیچده‌ای رسیده است».

این نماینده پارلمان تاکید کرد که اعضای اتحادیه اروپا در رابطه با پرونده‌های مربوط به سیاست خارجی کشورهای این اتحادیه اتفاق نظر ندارند.
ایسیان افزود: «رفتار‌های دولت ترکیه با سیاست اتحادیه اروپا همسویی ندارد و سیاست آنکارا تحریک‌آمیز است».

در همین حال رسانه‌های محلی در قبرس گزارش دادند که یک کشتی حفاری ترکیه در حال کشف گاز طبیعی در جنوب غربی سواحل قبرس است.

عملیات حفاری ترکیه برخلاف درخواست‌های جامعه بین‌المللی است که بارها خواستار متوقف کردن عملیات حفاری از سوی آنکارا در این مناطق شده‌اند.

اتحادیه اروپا بیش از یکبار عملیات حفاری ترکیه را محکوم و ان را تهدیدی برای برخی کشورهای اروپایی تلقی کرده است. این اتحادیه ترکیه را به اتخاذ اقداماتی چون تحریم اقتصادی تهدید کرده است.

به دنبال دخالت نظامی ترکیه در لیبی و اقدامات آنکارا برای بهره برداری از منابع گاز در دریای مدیترانه که بدون موافقت یونان و قبرس صورت گرفت و باعث افزایش تنش و اختلافات میان ترکیه و کشورهای اروپایی شد، اتحادیه اروپا روز دوشنبه 13 ژوئیه نشستی را برای بررسی روابط خود با ترکیه برگزار کرد.

اتحادیه اروپا رویکرد جدید ترکیه را نوعی باج‌خواهی تلقی کرده و آنکارا را به عدم پایبندی به پروتکل‌های ناتو و همچنین نقض حاکمیت برخی کشورهای عضو مانند یونان و قبرس و مداخله نظامی در چندین بحران منطقه‌ای از لیبی گرفته تا سوریا و کردستان عراق متهم می‌کنند.

به گفته این منابع، کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی‌خواهند با آنکارا وارد نوعی تنش یا درگیری نظامی شوند اما در عین حال مصمم هستند که به صورت جدی برای دفاع از منافع اروپا از توسعه طلبی‌های ترکیه جلوگیری کنند.

اروپایی‌ها ترکیه را به دلیل نقض حاکمیت قبرس و یونان، نقض تحریم تسلیحاتی لیبی و نیز به دلیل شعله‌ور کردن درگیری‌های نظامی در لیبی و تلاش برای تبدیل لیبی به سوریه‌ای جدید، مسئول تیرگی روابط دو جانبه این کشورها با آنکارا می‌دانند.

در همین حال فلورنس پارلی وزیر دفاع فرانسه روز دوشنبه هفته گذشته در مصاحبه‌ای خواستار آن شد تا نیروهای خارجی دخالت‌ها در لیبی و نقض‌ تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده سازمان ملل بر این کشور را متوقف کرده و سپس برای پایان دادن به بحران در لیبی به روند برلین و ایجاد راهکار سیاسی در این کشور بازگردند.

او در ادامه توضیح داد که فرانسه همه نقض‌های تحریم‌های تسلیحاتی بین‌المللی اعمال شده بر لیبی را بدون تمییز و از سوی هر طرفی که صورت گرفته باشد را محکوم می‌کند.

پارلی با اشاره به این‌که ترکیه تعداد زیادی از مزدوران سوری را برای جنگ به لیبی اعزام می‌کند افزود که همه این اقدامات به دقت از سوی سازمان ملل رصد و ثبت می‌شود.

وزیر دفاع فرانسه همچنین گفت که پاریس در تلاش است تا توافق آتش‌بس، تقویت راه حل سیاسی، برقراری ثبات و مبارزه با تروریسم در لیبی را محقق کند.

وزیر دفاع فرانسه پنج‌شنبه گذشته نیز درباره اقدامات ترکیه در شرق دریای مدیترانه ابراز نگرانی کرده و با تشدید بر راه حل سیاسی در برابر مشکلاتی که دخالت‌های ترکیه در لیبی باعث می‌شود بر حمایت کشورش از جمهوری قبرس در چارچوب اتحادیه اروپا و همچنین در سطح دوجانبه تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید