دادگاه تجدید نظر اردن تشکیلات «اخوان المسلمین» را منحل اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دادگاه تجدید نظر اردن روز چهارشنبه 15 ژوئن اعلام کرد، با بررسی پرونده شماره 2013/2020، متعلق به وضعیت قانونی و حقوقی «اخوان المسلمین»، رای قاطع و نهایی برای منحل کردن قانونی این تشکیلات اسلامگرای فرامرزی در این کشور را صادر کرده است.

دادگاه تجدید نظر اردن اعلام کرد، تشکیلات «اخوان‌المسلمین» در اردن به دلیل نامشخص کردن وضعیت قانونی و عدم پایبندی و تطبیق خود با شرایط و قوانین دولت اردن، به عنوان گروهی فاقد اعتبار حقوقی و قانونی و منحل اعلام می‌شود.

تصمیم سرنوشت‌ساز دادگاه تجدید نظر اردن در واکنش به دادخواستی که توسط این گروه منحله علیه یکی از ارگان‌های دولتی این کشور (وزارت ملی زمین) که در رابطه با تقاضای ابطال واگذاری مالکیت اراضی و املاک و مستغلات یک انجمن متعلق به «اخوان المسلمین» که در سال 2015 وضعیت حقوقی و قانونی آن توسط یک گروه حقوقی دولتی مشخص و به املاک دولت واگذار شده بود، صادر گردید.

حکم دادگاه تجدید نظر اردن به عنوان آخرین تصمیم قانونی و حقوقی قابل اجرا است و به مواد قانونی دیوان عالی محاسبات و هیئت عمومی دادگاه استناد کرده است. دادگاه تاکید کرده که حکم انحلال تشکیلات اخوان المسلمین به دلیل عدم تصحیح وضعیت قانونی و حقوقی‌ این گروه صادر شده است.

براساس آخرین حكم دادگاه تجدید نظر اردن، تشکیلات انجمن وابسته به «اخوان المسلمین» كه در سال 2015 از دولت مجوز گرفته بود، از نظر قانونی دیگر متعلق به اخوان المسلمین یا جایگزینی برای فعالیت‌های آنها نخواهد بود.

گفتنی است که «اخوان المسلمین» شاخه اردن، در سال 1945 با هماهنگی گروه اصلی یا مادر در مصر تأسیس شد. این گروه دارای چند نماینده در پارلمان اردن است یکی از مشکلات دولت اردون با این گروه عدم پایبندی آنها به قانون اساسی و نهادهای قانونی دولت این کشور و فرامرزی افکار و اندیشه ایدئولوژیکی آنهاست که از نظر دولت اردن این رویکرد با منافع ملی این کشور در تضاد است.

این گروه در سال 1928 توسط شخصی به نام «حسن البنّاء» تاسیس شد. حسن البنا از لحاظ تئوریک و ساختار سازمانی به عنوان اولین مرشد یا رهبر و مؤسس این گروه به شمار می‌رود او در 12فوریه 1949 به قتل رسید و حسن الهضیبی به عنوان مرشد یا رهبر دوم و سپس در زمان انور السادات که به این گروه آزادی فعالیت سیاسی داد شیخ عمر التلمسانی به عنوان سومین مرشد انتخاب شد. از آن زمان این گروه در جهان عرب گاه به صورت علنی و گاه به صورت زیرزمینی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این گروه در انقلاب موسوم به بهار عرب توانست در برخی کشورهای مانند مصر و مراکش و تونس به قدرت برسد. مخالفان اخوان المسلمین این تشکیلات اسلامگرا را به گرایش‌های تروریستی متهم می‌کنند و می‌گ.ویند تمام گروههای تروریستی از شکم این تشکیلات خارج شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید