افغانستان: هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در آغاز مذاکرات بین‌الافغانی وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدحنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان پنج‌شنبه 16 ژوئیه در نشست خبری در کابل گفت، هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در آغاز مذاکرات بین‌الافغانی وجود ندارد و 12 کشور آماده میزبانی از این مذاکرات‌اند.

اتمر اضافه کرد، همه کشورهای منطقه و جهان خواستار برگزاری فوری مذاکرات بین‌الافغانی اند و باور دارند که نرخ جنگ برای مردم افغانستان و جهان بلند رفته و همین اکنون به این اجماع رسیده‌اند که برقراری صلح می‌تواند به همان میزان برای همه سودمند باشد.

به گزارش روزنامه «8صبح» محمدحنیف اتمر ادامه داد، کشورهای حاضر در نشست منطقه‌ای و بین‌المللی تقویت اجماع صلح «مراتب انزجارشان» از ادامه خشونت‌ها را ابراز کرده و معتقد اند که ادامه خشونت‌ها با توجه به «صداقت حکومت» در رهایی زندانیان، توجیه‌پذیر نیست.

وی علاوه کرد، کشورهای منطقه و جهان خواستار کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس بشری برای مبارزه با ویروس کرونا شده و بر حمایت طرف‌های جنگ برای تامین آتش‌بس تاکید کرده‌اند و افرادی که بر جنگ تاکید دارند، با «اجماع محکم و توان‌مند» بین‌المللی روبه‌رو شده و به گونه‌ی هم‌زمان مورد نفرت و انزجار شهروندان افغان و جهانیان قرار گرفته‌اند.

سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان یادآور شد که کشورهای منطقه و جهان بر حفظ دست‌آوردهای 19 ساله در این کشور تاکید کرده و خواستار گسترش و پیش‌رفت این دست‌آوردها شده‌اند از دورنمای حکومت که حفظ جمهوری اسلامی متکی بر قانون اساسی است، حمایت کردند.

قابل ذکر است که این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که در این روزها حملات طالبان در نقاط مختلف افغانستان افزایش یافته و روند مبادله زندانیان میان طالبان و حکومت این کشور پایان نیافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید