پمپئو: متحدان اروپایی ما موافق تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد متحدان اروپایی کشورش موافق تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران هستند و صرفاً بر سر نحوه انجام این کار اختلاف‌نظر وجود دارد.

شبکه خبری «ان‌‌بی‌سی» آورده ‌است که وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه 15 ژوئیه در یک نشست خبری اعلام کرد، کشورهای اروپایی نیز همچون آمریکا خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران هستند.

پمپئو که اخیراً تلاش‌های خود برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران را شدت بخشیده، در این خصوص به خبرنگاران گفت: «تقریباً همه اتفاق نظر دارند که تحریم تسلیحاتی علیه ایران باید تمدید شود و متحدان اروپایی ما نیز همین نظر را دارند. آنها همچنین نگران هستند که بعد از انقضای تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در ماه اکتبر (مهرماه) چه اتفاقی رخ خواهد داد.»

وی افزود: «بنابراین همان‌طور که گفتم، در زمینه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران اجماع خوبی شکل گرفته، اما در مورد نحوه تحقق این هدف اختلافاتی وجود دارد.»

پمپئو در ادامه اعلام کرد: «ما علناً اعلام کرده‌ایم که خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران هستیم. اما اگر این کار از طریق شورای امنیت به نتیجه نرسد، آماده‌ایم که هرکاری از دستمان ساخته باشد در این زمینه انجام دهیم و معتقدیم که در نهایت به هدفمان خواهیم رسید.»

گفتنی است «کلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل‌متحد چندی پیش اعلام کرد که پیش نویس قطعنامه‌ای را که خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است، میان اعضای شورای امنیت از جمله روسیه توزیع کرده‌است.

نماینده آمریکا گفت که می‌خواهد ابتدا با سفرای کشورها صحبت کند تا اطمینان حاصل کند که همه می‌دانند که شورای امنیت سازمان ملل اجازه نخواهد داد که این ممنوعیت‌ها در ماه اکتبر به پایان برسند.

شایان ذکر است برای تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد باید دست‌کم 9 کشور عضو شورای امنیت با آن موافقت کنند و در عین حال قطعنامه از سوی هیچ‌یک از اعضای دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) وتو نشود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید