همنوایی چهره‌های سیاسی حاشیه‌ساز ایران با هشتگ «اعدام نکنید»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شامگاه سه‌شنبه 14 ژوئیه در اعتراض به تأیید حکم اعدام سه تن از معترضان تظاهرات سراسری آبان 98، شمار زیادی از کاربران ایرانی با هشتگ «اعدام نکنید» طوفان توییتری به راه انداختند و جمعی از چهره‌های سیاسی ایران که به مواضع مستقل و شبه‌مستقل خود در فضای سیاسی ایران شهرت دارند، نسبت به این هشتگ همنوایی آشکاری را نشان دادند.

از جمله محمود صادقی، نماینده پیشین تهران در مجلس شورای اسلامی، با به کار بردن هشتگ «اعدام_نکنید» در صفحه شخصی‌اش در توییتر نوشت: «حوادث آبان 98 محصول یک تصمیم نابجا بود که هیچ مقامی مسئولیت آن را بر عهده نگرفت.»

صادقی که اینک در دانشکده حقوق دانشگاه تربیت مدرس تدریس می‌کند، خواستار برخورد دستگاه قضایی «با سبب به جای مسبب» شده ‌است.

علی مطهری نیز در همین رابطه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «لازم است قوه قضائیه مردم را دربارهٔ صدور حکم اعدام سه جوانی که در آشوبهای آبان 98 شرکت داشته‌اند قانع کند. روشن شود که آیا آنها اقدام مسلحانه کرده‌اند یا انسانی را به قتل رسانده‌اند؟ اگر نه، توضیح داده شود.»

عمادالدین باقی فعال حقوق بشر در صفحهٔ تلگرام خود نوشت: «بعنوان کسی که 30 سال است علیه اعدام مبارزه می‌کند و قلم می‌زند و قبلاً توسط قوه قضاییه به همین دلیل محکوم شده، ضمن ابراز تاسف عمیق از اجرای چند حکم اعدام در روزهای اخیر و البته خشنودی از دستور توقف اجرای حکم قصاص شخصی دیگر در اراک از سوی ریاست قوه در سحرگاه همین امروز، در خصوص 3 محکوم آبان دقیقاً در جریان جزئیات هستم که از همان ابتدا قوه قضاییه با تصمیم شعبه 15 مخالف و درصدد نقض حکم بود. سخنگوی قوه قضاییه هم سه شنبه 24 تیر گفت: اجرای احکام یک فرایند قانونی دارد و ممکن است در فرایند قانونی با اعمال ماده 477 و دیگر فرایندها؛ نتیجه پرونده، تغییر کند.»

گفتنی است که این هشتگ به سرعت گسترش یافت و به یکی از ترندهای جهانی توییتر تبدیل شد.

همزمان با این رخداد، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر این‌که دسترسی به اینترنت در ایران برای ساعاتی قطع یا مختل شده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید