ماهر کعبی با انتشار نامه‌ای به حکم اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان آبان 98 اعتراض کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ماهر کعبی زغیب زندانی سیاسی عرب که نهمین سال از مدت محکومیت ده ساله خود را در تبعید در زندان اردبیل سپری می‌کند، با نوشتن نامه‌ای نسبت به صدور و تایید احکام اعدام برای سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان 98 و همچنین اجرای حکم اعدام دیگر زندانیان سیاسی اعتراض کرده است.

خبرگزاری هرانا روز چهارشنبه 15 ژوئیه 2015 عنوان کرد «با گذشت بیست روز از انتشار خبر تائید حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان 98 در دیوان عالی کشور، روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه ایران ضمن اعلام رسمی خبر تایید حکم اعدام این سه زندانی سیاسی گفت احکام صادره برای اجرای حکم به دادسرا اعاده شده است.»

در این رابطه ماهر کعبی زغیب زندانی سیاسی با نوشتن نامه‌ای نسبت به صدور و تایید احکام اعدام برای این شهروندان اعتراض کرده است.

کعبی در بخشی از این نامه نوشته است: «مردم همچون گذشته نظاره‌گر اعمال پست شما نخواهند بود. برای همه مردم و جهانیان ثابت شده که نه جلادان و نه دستگاه قضایی ایران هیچکدام کوچکترین حقوق شهروندی را رعایت نمی‌کند. همین موارد اعدام و صدها مورد دیگر همچون اعدام قاسم بیت عبدالله و عبدالله کرملاچعب، هدایت عبدالله پور یا دیاکو رسول زاده و صابر شیخ عبدالله بیانگر این موضوع است.»

این زندانی سیاسی عرب در بخش دیگری از نامه‌ اعتراضی خود افزود «آیا سعید تمجیدی، امیر حسین مرادی و محمد رجبی سه تن از معترضان آبان در دادگاه صالح و بی‌طرف محاکمه شدند؟ آیا در بازداشتگاه‌های نهادهای امنیتی شکنجه و تهدید نبوده و بازجویی‌های منصفانه‌ای در آنها انجام شده است؟ اداره اطلاعات و اطلاعات سپاه و دستگاه قضا پا را فراتر از این برده و متهمان را به جرایم غیر نیز مورد انگزنی قرار داده است. مردم عزیز! تاریخ و آیندگان همه ما را با توجه به عملکردمان نسبت به اوضاع کنونی بازخواست و یا مورد تقدیر قرار خواهد داد. عزیزانی که توسط نظام زندانی، تبعید و یا اعدام می‌شوند، فرزندان برومند شما هستند.»

او در پایان مطلب خود تصریح کرد «اینجانب به نوبه‌ی خود اقدامات اخیر و همچنین تایید احکام اعدام سعید تمجیدی، امیرحسین مرادی و محمد رجبی را شدیدا محکوم کرده و انزجار خود را از این نوع وحشی‌گری‌ها ابراز می‌کنم. در نهایت سخنم را با شعری از اقبال لاهوری خاتمه می‌دهم:
خدا آن ملتی را سروری داد
که تقدیرش بدست خویش بنوشت
به آن ملت سروکاری ندارد
که دهقانش برای دیگران کشت
زندانی سیاسی تبعیدی، ماهر کعبی زغیب/ تیرماه 1399/ زندان اردبیل.»

ماهر کعبی، فرزند رحیم دانشجوی کاردانی رشته عمران در تاریخ 18 بهمن 1390 بازداشت شد. کعبی در مدت بازداشت از طریق بسته شدن به تخت و تحمل ضربات شلاق شکنجه شد و نهایتا مجبور به انجام اعترافات تلویزیونی شد.

او در دادگاهی 20 دقیقه‌ای و بدون داشتن وکیل از بابت اتهامات «عضویت در یکی از گروه‌های اپوزسیون عرب، تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با شبکه‌های معاند و ارسال اخبار دروغین به منظور سیاه نمایی وجهه جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌الملل و نیز تحریک شهروندان جهت اقدام علیه امنیتی ملی (ایفای نقش در تظاهرات 15 آوریل اهواز) به 10 سال حبس تعزیری محکوم شد. ماهر کعبی در مردادماه 92 به زندان اردبیل تبعید شد و اکنون نهمین سال از مدت محکومیت خود را در این زندان سپری می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید