رهبر مخالفان ترکیه: اردوغان از طرح کودتای نافرجام سال 2016 اطلاع داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمال قلیچدار اغلو رئیس حزب جمهوری خواه خلق در سخنانی که به مناسبت فرا رسیدن سالروز کودتای نافرجام 15 ژوئیه سال 2016 علیه اردوغان، ایراد کرد، ضمن انتقاد شدید از سیاست‌های رجب طیب اردوغان، او را متهم کرد که از کودتا خبر داشته است اما برای انتقام و تصفیه مخالفان پیش از وقوع آن کاری نکرد.

این مخالف از اردوغان سئوال کرد که چرا نتایج تحقیقات کمیته پارلمان ترکیه درباره کودتا اعلام نمی‌کنید.

قلیچدار گفت که دولت ترکیه به رهبری اردوغان بین قربانیان کودتای سال 2016 تبعیض و تمایز قائل شده است.

رهبر مخالفان ترکیه در سخنان خود برای فراکسیون حزب در پارلمان ، تأكید كردند كه بین عملکرد مردم و دولت اختلاف زیادی است مانند اختلاف رنگ سفید و سیاه تفاوت دارد، زیرا رئیس حکومت روزهای تابستان را در كاخی می گذراند و زمستان را در كاخ دیگری و در هواپیمایی که شبیه كاخ است پرواز می كند. آیا او می داند گرسنگی چیست؟ و فقر چیست؟ آنها هرگز این را نمی دانند آیا آنها مشکلات کشاورزان و صنعتگران را می‌دانند؟ آنها هرگز نمی‌دانند».

قلیچدار اغلو همچنین در مورد کمیته تحقیقاتی که پس از کودتای نافرجام سال 2016 در پارلمان ترکیه به تحقیق پرداخت ، اظهار داشت:«می‌خواهم به کسانی که به حزب عدالت و توسعه رأی دادند ، خطاب کنم ، اردوغان مانع حضور دو نفر در مقابل کمیته شد ، این دو نفر بسیار مهم هستند، یکی معاون وزیر کشاورزی و تجارت و دیگری رئیس ستاد ».

او افزود: «هردو جزئیات آنچه اتفاق افتاده است را می دانند، چرا اردوغان مانع این دو نفر از ملاقات با کمیته تحقیقاتی شد».

قلیچدار گفت: «چرا اردوغان شب کودتا در مارماریس پنهان شد؟ معاونان وی که به عضویت در کودتا متهم بودند، جای او را می دانستند، بنابراین چرا اردوغان در مارماریس مخفی شد؟ چون او از کودتا مطلع بود».

رهبر مخالفان ترکیه ادامه داد: «تمام آنچه اردوغان در باره‌اش فکر می‌کند کرسی ریاست جمهوری است و بس او حاضر است هر چیزی را برای حفظ این مقام قربانی کند».

کودتای سال 2015 به کشته شدن 248 شخص منجر شد. 24 تن از مجریان کودتا در درگیری با پلیس اطلاعات ویژه ریاست جمهوری کشته شدند.

مقامات ترکیه می‌گویند حامیان فتح الله گولن روحانی معترض به اردوغان که از سال 1999 در ایالات متحده زندگی می کند، مسئول این کودتای نافرجام هستند، اما گولن شخصا چندین بار ضمن انکار این اتهام گفت که خود اردوغان برای تصفیه مخالفان نمایش کودتا را طراحی و اجرا کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید