درخواست حزب اعتمادملی ایران از ابراهیم رئیسی برای توقف اعدام سه متهم اعتراضات آبان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حزب اعتمادملی ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه خواستار تجدیدنظر و توقف حکم صادره برای سه متهم جوان حوادث آبان‌ماه 98 شد.

به گزارش «اعتمادآنلاین» این حزب «اصلاح‌طلب» روز چهارشنبه 15 ژوئیه 2020 در نامه خود از «سیدابراهیم رئیسی» در خواست کرده با اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری که از اختیارات خاص رئیس قوه قضاییه در ایران است؛ موجبات نقض رای محکومیت، بازنگری و دادرسی مجدد متهمان این پرونده را در دیوان عالی کشور فراهم نمایید.

ترند شدن هشتگ «#اعدام_نکنید»

پس از آنکه سخنگوی قوه قضائیه ایران از تایید حکم اعدام سه معترض آبان‌ماه خبر داد، کاربران عبارت «اعدام نکنید» را در توئیتر ترند کردند تا مخالفت خود را با صدور این حکم اعلام کنند.

در همین رابطه جمعی از چهره‌های سیاسی ایران که به مواضع مستقل و شبه‌مستقل خود در فضای سیاسی ایران شهرت دارند، نسبت به این هشتگ همنوایی آشکاری را نشان دادند.

از جمله محمود صادقی، نماینده پیشین تهران در مجلس شورای اسلامی، با به کار بردن هشتگ «اعدام_نکنید» در صفحه شخصی‌اش در توییتر نوشت: «حوادث آبان 98 محصول یک تصمیم نابجا بود که هیچ مقامی مسئولیت آن را بر عهده نگرفت.»

صادقی که اینک در دانشکده حقوق دانشگاه تربیت مدرس تدریس می‌کند، خواستار برخورد دستگاه قضایی «با سبب به جای مسبب» شده ‌است.

علی مطهری نیز در همین رابطه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «لازم است قوه قضائیه مردم را دربارهٔ صدور حکم اعدام سه جوانی که در آشوبهای آبان 98 شرکت داشته‌اند قانع کند. روشن شود که آیا آنها اقدام مسلحانه کرده‌اند یا انسانی را به قتل رسانده‌اند؟ اگر نه، توضیح داده شود.»

عمادالدین باقی فعال حقوق بشر در صفحهٔ تلگرام خود نوشت: «بعنوان کسی که 30 سال است علیه اعدام مبارزه می‌کند و قلم می‌زند و قبلاً توسط قوه قضاییه به همین دلیل محکوم شده، ضمن ابراز تاسف عمیق از اجرای چند حکم اعدام در روزهای اخیر و البته خشنودی از دستور توقف اجرای حکم قصاص شخصی دیگر در اراک از سوی ریاست قوه در سحرگاه همین امروز، در خصوص 3 محکوم آبان دقیقاً در جریان جزئیات هستم که از همان ابتدا قوه قضاییه با تصمیم شعبه 15 مخالف و درصدد نقض حکم بود. سخنگوی قوه قضاییه هم سه شنبه 24 تیر گفت: اجرای احکام یک فرایند قانونی دارد و ممکن است در فرایند قانونی با اعمال ماده 477 و دیگر فرایندها؛ نتیجه پرونده، تغییر کند.»

در ادامه حمایت‌ها از کمپین #اعدام_نکنید، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا نیز روز چهارشنبه 15 ژووئیه به این کمپین پیوست و در صفحه توئیترش نوشت که اعدام سه جوان ایرانی یک پیام اسفناک به دنیاست.

پیش از رئیس‌جمهوری آمریکا، وزرای خارجه سوئد و دانمارک، وزیر خارجه سابق سوئد، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان نیوزیلند، مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا به این کمپین پیوسته بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید