تصاویر نشان‌هنده حضور پهپادهای ترکیه در مصراته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم تلاش‌های بین‌المللی برای کاستن از شدت درگیری‌های مسلحانه در لیبی و بازگشت اطراف درگیر به میز مذاکره، ترکیه همچنان آتش‌بیار معرکه بوده و ضمن حمایت نظامی از دولت وفاق و گروه‌های مزدور وابسته به آن، اقدام به استفاده از پهپادها نیز کرده‌ است.

دراین رابطه عکس‌های ماهواره‌ای انتشار یافته در رسانه‌های داخلی لیبی از وجود پهپادهای «بیرقدار -تی بی ۲» در مصراته در چند هفته گذشته پرده برداشتند.

Advertisement

از نظر تحلیل‌گران مسائل امنیتی، این تصاویر ثابت می‌کنند که آشیانه‌های تازه ساز درجنوب پایگاه هوایی مصراته، متعلق به سلجوق بیرقدار داماد اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه هستند.

پهپادها ترکیه نقش اساسی را در نبردهای اخیر درحمایت از دولت وفاق در رویارویی با ارتش ترکیه ایفا کرده‌اند.

این در حالی است که گزارش‌های فزاینده‌ای پیرامون افزایش دامنه حضور نیروهای ترکیه در مناطق زیر کنترل دولت وفاق در رسانه‌ها مطرح شده‌است. یک منبع آگاه ترک پیشتر به شرط فاش نشدن نامش به رویترز گفت که ترکیه در حال بررسی موضوع استفاده از دو پایگاه هوایی الوطبه و مصراته با دولت السراج است و این احتمال وجود دارد که پایگاه دریایی مصراته نیز از سوی ترکیه به کار گرفته شود.

آنکارا با قدرت تمام ضمن پشتیبانی از دولت وفاق علیه ارتش لیبی، در حال بسترسازی برای در دست گرفتن کنترل شهر سرت است. منابع العربیه در قاهره در آخرین ساعات سه شنبه 14 ژوئیه خاطر نشان ساختند که مهندسان لجستیک ترک در حال حاضر در نزدیکی سرت حضور دارند.

به گفته این منابع پهپادهای ترکیه شناسائی شده به وسیله ارتش لیبی، اقدام به عکس برداری ازشماری از مناطق نزدیک به این شهر اشتراتژیک و حساس کردند.

این منابع اقزودند که مصر خط تماس مستقیم با ارتش ملی لیبی و پارلمان این کشور را برای پیگیری تمامی تحولات جاری در چارچوب حفظ امنیت ملی خود گشوده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید