اعتراض کاربران فضای مجازی به سوء استفاده نژادپرستان و عرب‌ستیزان از کمپین اعدام نکنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با گستره بی‌سابقه کمپین #اعدام_نکنید که با هدف جلوگیری از اعدام سه جوان ایرانی شرکت‌کننده در اعتراضات آبان ماه 98 به راه افتاده و بسیاری آن را تاریخی‌ترین حرکت اعتراضی ایرانیان پس از انقلاب 57 خواندند، «عرب‌ستیزی» و «نژادپرستی» یکی از شرکت‌کنندگان در این کمپین موجب اعتراض شدید کاربران فضای مجازی شد.

احمد باطبی که خود را روزنامه‌نگار، عکاس و فیلم‌ساز معرفی کرده، در صفحه توئیترش نوشت: «دوره #سانتیمانتایسم سیاسی تمام شد. مقاومت در برابر فهمیدن نتیجه‌ی خوبی ندارد. این #سادات بازماندگان همان اعراب متجاوزی هستند که مردانمان را قتلعام کردند و زنانمان را به کنیزی برند. با این #فرقه_تبهکار باید مثل دشمن رفتار کرد. #اعدام_نکنید بی‌معنیست. بگو #اعدام_کنی_انتقام_می‌گیریم.»

این توئیت باطبی با واکنش جدی مینا خانی، فعال زنان روبرو شد و خانی در جواب او نوشت: «دريغ از يك ذره شرم نژادپرست! نفرت پراكني به عربها ميكند در اين وضعيت. دريغ از يك ذره شرم كه عرب ها همين الان در ايران قرباني توحش حكومتي از طرفي و اجتماعي امثال تو هستند؛ تو كه هستي كه تاريخ ميليون ها انسان در جهان را يكدست كني. نژادپرست فقط با ديگري سازي خودش را تعريف ميكند.»

خانی در ادامه درباره احمد باطبی نوشت: «نژادپرست جنسيت زده هم هست؛ زنان آن منطقه زنان شما نيستند، زنان آن منطقه فقط از يك اتنيك نيستند و به اقوام و اتنيك هاي محتلف تعلق دارند. اين ادبيات همه نژادپرست ها نسبت به زن است؛ از زن استفاده ميكنند براي ديگري ستيزي. زن ميشود ملك آنها كه آن "ديگري" كه ساخته اند به او تعرض كرده!»

اعتراض‌ها به باطبی محدود به مینا خانی نشد و بسیاری از کاربران دیگر او را «نژادپرست وناسیونالیست» خواندند.

باطبی در حالی کوشید از هشتگ موفق اعدام نکنید برای اظهار نظر «عرب‌ستیزانه» خود استفاده کند که رسانه‌های جهان عرب به ویژه العربیه والحدث به زبان‌های فارسی و عربی و انگلیسی و اردو بیشترین پوشش خبری اعدام‌ها را می‌دهند. گفتمان عرب‌ستیز توسط برخی از افرادی که خود را فعال آزادی و دمکراسی‌خواه می‌دانند در حالی ترویج می‌شود، عرب‌ها جمعیت بزرگی از استان‌های جنوب و جنوب غربی ایران را تشکیل می‌دهند و از ابتدای روی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران، هزاران نفر از مردم عرب به بهانه‌های واهی اعدام شده‌اند.

کمپین اعدام نکنید برای نجات جان امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی با هشتگ #اعدام_نکنید راه افتاد و میلیون‌ها نفر در آن شرکت کرده و آن را به ترند جهانی رساندند. گستره این کمپین به حدی بود که خبرگزاری فارس، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران را هم وادار به اعتراف به گستردگی آن کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید