ادامه تحرکات نظامی ترکیه در اطراف شهر سرت لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که نیروهای دولت الوفاق مورد حمایت ترکیه همچنان بر گزینه جنگ اصرار می‌ورزند منابع «العربیه» در قاهره پایتخت مصر بامداد چهارشنبه 15 ژوئیه 2020 از ادامه تحرکات یگان‌های مهندسی نظامی ترکیه در نزدیکی مناطق اطراف شهر سرت لیبی خبر دادند.

این منابع بامداد چهارشنبه همچنین افزودند که پهپادهای ترکیه ضمن پرواز در آسمان مناطق اطراف شهر سرت و اقدام‌ به شناسایی و تصویربرداری از این مناطق از سوی ارتش ملی لیبی رصد شدند.

بنا به این منابع مصر در واکنش به این تحولات و در راستای حفاظت از امنیت ملی‌اش خط تماس مستقیم با ارتش ملی و پارلمان لیبی را برای پیگیری تحولات اوضاع در لیبی گشوده است.

شایان ذکر است سرلشکر احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی سه‌شنبه تاکید کرده بود که ساعات پیش‌رو شاهد وقوع درگیری بزرگ در اطراف شهر‌های سرت و الجفره خواهد بود.

المسماری همچنین به تحرکات گسترده نظامی ترکیه و گروههای شبه‌نظامی الوفاق در اطراف این دو شهر اشاره کرد.

از سویی سرتیپ خالد المحجوب مدیر عقیدتی سیاسی در ارتش ملی لیبی اعلام که مصر به عنوان شریک حقیقی در امنیت حق دارد در لیبی دخالت کند.

المحجوب تاکید کرد که طبیعت جغرافیایی دو منطقه سرت و الجفره ایجاب می‌کند هر گونه حمله به این مناطق از پوشش هوایی برخوردار باشد و این وضعیت هر گونه حمله نیروهای ترکیه به این مناطق را پیچیده می‌کند.

این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که سرهنگ محمد قنونو سخنگوی نیروها و گروه‌های وابسته به الوفاق در اظهاراتی رسانه‌ای مجددا بر اصرار برای به کنترل درآوردن شهرهای سرت و الجفره تاکید کرد.

شایان ذکر است پارلمان لیبی بامداد سه‌شنبه در تحولی جدید با اشاره به اهمیت تلاش‌های تنگاتنگ برای «بیرون راندن متجاوزان اشغالگر» ترکیه، اعلام کرد که به مصر اجازه دخالت نظامی در لیبی«برای حمایت از امنیت قومی» دو کشور را داده است.

پارلمان لیبی که مقر آن در طبرق در شرق لیبی است در بیانیه‌ای گفت: «نیروهای مسلح مصر چنانچه تشخیص دهند خطری حتمی و قریب الوقوع امنیت دو کشور را تهدید می‌کند برای حمایت از امنیت ملی لیبی و مصر اجازه دخالت دارند».

مصر نیز پیش از این اعلام کرده بود که از دخالت نظامی برای دفاع از امنیت ملی‌اش دریغ نخواهد کرد.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر نیز در این راستا شهر سرت را «خط قرمز» توصیف کرده که نباید نیروهای الوفاق از آن پا فراتر بگذارند.

السیسی تاکید کرد که چنانچه شهر سرت مورد هر گونه تهدیدی واقع شود کشورش مجبور خواهد شد در لیبی «دخالت مستقیم» کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید