زهرا محمدی فعال فرهنگی کُرد در ايران به دلیل تدریس زبان کُردی به 10سال حبس محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع حقوق بشر در سنندج مرکز کردستان ایران روز سه شنبه 14 ژوئیه اعلام کردند که زهرا محمدی، فعال فرهنگی و مدرس زبان کردی از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در سنندج بە 10 سال حبس محکوم شد.

برپایە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری «هەنگاو»، زهرا محمدی، مدرس زبان کردی و مسئول انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین، هفت ماه پس از آزادی موقت از بازداشتگاه از سوی دستگاه قضایی ایران بە تحمل 10 سال حبس محکوم شدە است.

یک منبع مطلع به «هه نگاو» گفت، این حکم از سوی شعبە یکم دادگاه انقلاب سنندج بە ریاست قاضی سعیدی و بە اتهام تشکیل گروه علیە امنیت کشور صادر شدە است.

این منبع در ادامە اعلام کرد، کە روز سەشنبە حکم صادرە بە وکیل زهرا محمدی ابلاغ شدە است. صدور حکم 10 سال حبس بە اتهام تشکیل گروه در حالی است کە زهرا محمدی تنها عضو انجمن «نوژین» بودە و این انجمن نیز از تمامی اتهامات واردە تبرئە شدە است.

زهرا محمدی، روز پنج شنبە 23 می 2019 ، پس از هجوم نیروهای ادارە اطلاعات سنندج بە منزلش هم زمان با دو عضو دیگر انجمن «نوژین» بازداشت شد و در آواخر همان سال با وثیقە 700 میلیون تومانی موقتا از زندان آزاد شد.

وی 28 سالە و اصالتا اهل روستای «سروالە دهگلان» و ساکن سنندج است. زهرا مدرک کارشناسی ارشد ژئوپولوتیک را از دانشگاه بیرجند اخذ نمودە است.

این فعال مدنی مدت 10 سال است کە در روستاهای اطراف سنندج و خود شهر سنندج مشغول تدریس زبان کردی می باشد و در سال 2013 یکی از موسسین انجمن فرهنگی اجتماعی «نوژین» بودە است. وی با اکثریت آراء اعضای رهبری نوژین، بە عنوان رئیس این انجمن انتخاب شد.

انجمن نوژین یکی از انجمن های فرهنگی و اجتماعی فعال در استان کردستان است کە در چندین شهر این استان از جملە سنندج، کامیاران، دهگلان، سقز و بانە فعالیت دارد.

فعالان فرهنگی کرد می‌گویند مقامات قضایی ایران در حالی این فعال زن کرد را به دلیل تدریس زبان کردی به ده سال زندان محکوم می‌کنند، که در قانون اساسی ایران ماده 15به آزادی تدریس زبان مادری ملیت‌های غیر فارس در کنار زبان فارسی اشاره شده و آن را حق مسلم این اقوام دانسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید