پمپئو: آمریکا هرگز به چین اجازه برپایی امپراطوری در دریای جنوبی چین را نخواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در تازه‌ترین تحول از دور تازه‌ای از تجدید تنش‌ میان واشنگتن و پکن، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه 13 ژوئیه در بیانیه‌ای تند به شدت به چین تاخت و به این کشور هشدار داد که آمریکا اجازه نخواهد داد پکن با دریای جنوبی چین به عنوان بخشی از امپراطوری دریایی خود رفتار کند.

پمپئو در بخش دیگری از این بیانیه می‌گوید: «ایالات متحده از اقیانوس هند-آرام آزاد و باز پشتیبانی می‌کند. سیاست ما در این منطقه بسیار شفاف است؛ ادعاهای پکن درباره منابع فراساحل بخش عمده‌ای از دریای جنوبی چین کاملا غیرقانونی است.»

پمپئو در بخش دیگری از این بیانیه می‌گوید: «آمریکا با متحدان و شرکای خود در جنوب شرقی آسیا همراه است و در کنار آنها از حقوق و استقلال آنها در منابع زیرزمینی مطابق با حقوق و مقررات بین‌المللی دفاع می‌کند. ما در دفاع از آزادی دریاها و احترام به حاکمیت در کنار جامعه جهانی هستیم و هرگونه فشار برای تحمیل از سوی کشور دیگر در منطقه دریای جنوبی چین را رد می‌کنیم.»

شایان ذکر است که آمریکا ازسالها پیش به این طرف، در خصوص اختلافات چین و کشورهای جنوب شرقی آسیا در این منطقه همچون ویتنام و فیلیپین موضع خاصی نگرفته بود. مناطق مورد منازعه در دریای جنوبی چین مورد ادعای چین، تایوان، فیلیپین، اندونزی، ویتنام، مالزی و برونئی است اما چین در حال حاضر، کنترل بخش عمده‌ای از این مناطق را در اختیار دارد و با ایجاد پایگاه‌های نظامی به تقویت مواضع خود پرداخته است.

چین روز سه‌شنبه 14 ژوئیه به بیانیه وزیر خارجه ایالات متحده واکنش نشان داد و ادعای واشنگتن در خصوص غیرقانونی بودن حق حاکمیتی چین بر دریای جنوبی چین را «کاملا غیر موجه» خواند.

سفارت چین در آمریکا در این رابطه اعلام کرد: «ما به آمریکا توصیه می‌کنیم صادقانه به تعهد خود مبنی بر عدم طرفداری از یک طرف در موضوعات حاکمیت ارضی پایبند باشد و به تلاش‌های کشورهای منطقه برای ایجاد صلح پایدار در دریای جنوبی چین احترام بگذارد و همچنین به تلاش‌های خود برای مختل کردن صلح و ثبات منطقه‌ای پایان بخشد.»

گفتنی است که آمریکا مدتها است ادعاهای پکن را در دریای جنوبی چین که هم محل ذخایر با ارزش نفت و گاز و هم یک آبراه حیاتی برای تجارت جهان است، رد می‌کند اما هیچ وقت تا این اندازه تند در این خصوص موضع‌گیری نکرده بود.

تنش‌های چین و آمریکا بر سر منطقه جنوبی چین، تازه‌ترین دور بالا گرفتن اختلافات میان دو کشور بر سر موضوعات مختلف است.

پیش از این و به دنبال اعمال تحریم بر مقام‌های چینی، پکن هم در پاسخ چندین مقام آمریکایی را که در خصوص وضعیت مسلمانان اویغور ابراز نگرانی کرده بودند تحریم کرده بود

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید