پارلمان لیبی: مصر حق دارد برای مقابله با تجاوز ترکیه در لیبی دخالت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان لیبی روز سه‌شنبه 14 ژوئیه 2020 ضمن استقبال از تلا‌ش‌های تنگاتنگ میان لیبی و مصر برای بیرون راندن « ترکیه متجاوز» اعلام کرد که نیروهای مسلح مصر حق دارند برای محافظت از امنیت ملی مشترک دو کشور در لیبی دخالت کنند.

به گزارش العربیه پارلمان لیبی صبح سه‌شنبه اعلام کرد که از تلاش‌های تنگاتنگ میان مصر و لیبی برای حفظ امنیت و ثبات در کشور و منطقه استقبال می‌کند.

پارلمان لیبی همچنین از دخالت نیروهای مسلح مصر برای محافظت از امنیت ملی لیبی و مصر چنانچه خطر حتمی و قریب الوقوعی علیه امنیت این دو کشور احساس کنند، استقبال کرد.

پارلمان لیبی تاکید کرد که این کشور مورد تجاوز آشکار ترکیه قرار گرفته و حاکمیت آن با چراغ سبز شبه‌نظامیان مسلح تسلط یافته بر غرب لیبی و در سایه سلطه دوفاکتو آنها، نقض می‌شود.

پارلمان لیبی افزود که « با توجه به نقش مصر در طول تاریخ به عنوان عمق استراتژیک لیبی در تمام زمینه‌های امنیتی، اقتصادی و اجتماعی و با توجه به خطرات ناشی از اشغال‌گری ترکیه در تهدید مستقیم علیه این کشور و کشورهای همسایه و در مقدمه آنها مصر، که جز با تلاش‌های تنگاتنگ از سوی کشورهای همسایه متوقف نخواهد شد، مجلس نمایندگان لیبی به عنوان تنها نماینده قانونی مُنتخب مردم و نماینده اراده آزاد ملت لیبی، از آنچه در سخنرانی عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر با حضور نمایندگانی از قبایل لیبی آمده است، استقبال می‌کند».

«بیرون راندن اشغالگر متجاوز»

پارلمان لیبی همچنین تاکید کرد که مقابله دو کشور با متجاوزان علیه استقلال و اراده ملی لیبی، حفظ حاکمیت و وحدت لیبی را تضمین و ثروت‌های مردم و امکانات ملت لیبی را از طمع‌ورزی‌های استعمارگران محافظت می‌کند تا مردم لیبی بتوانند بر پایه اراده‌ای آزاد و منافع عالی کشورشان سرنوشت خود را تعیین کنند.

پارلمان لیبی همچنین بر ضرورت توزیع عادلانه ثروت‌ها و از جمله درآمدهای نفتی میان مردم این کشور و تضمین عدم هدر‌ دادن ثروت‌های مردم لیبی به نفع شبه‌نظامیان مسلح خارج از چارچوب قانون به عنوان خواست قانونی همه فرزندان ملت لیبی تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید