واکنش‌های شدید به حمله انتحاری طالبان در سمنگان افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حمله خونین انتحاری روز گذشته طالبان به ریاست امنیت ملی ولایت سمنگان در شمال افغانستان با واکنش‌های شدید روبه‌رو شده است و حکومت افغانستان این حمله را نشان‌دهنده گرفتن امتیاز طالبان از مذاکرات صلح خوانده و گفته است، طالبان هنوزهم به خشونت و تداوم جنگ پافشاری دارند.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «توسل به ادامه خشونت و کشتن مردم برای بدست آوردن امتیاز در مذاکرات، بدترین رویکردی است که با تاسف گروه طالبان آن را اختیار کرده‌اند».

در همین حال، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان امروز سه‌شنبه 14 ژوئیه در توییتی نوشت، حمله انتحاری طالبان در مرکز ولایت سمنگان خلاف تعهد این گروه برای کاهش خشونت و رسیدن به آتش‌بس دایمی و مذاکرات بین‌الافغانی است.

خلیلزاد این حمله طالبان را محکوم کرده و گفته است، استفاده از موتر بمب‌گذاری شده به مرکز ولایت سمنگان امری غیرقابل قبول است و موجب تقویت کسانی خواهد شد که مخالف صلح هستند.

از سوی دیگر، نمایندگی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل از همه گروه‌های درگیر در افغانستان خواسته قوانین بین‌المللی بشردوستانه را رعایت کنند و از جان غیرنظامیان محافظت نمایند.

هم‌چنان، اتحادیه اروپا نیز در واکنش به حمله طالبان در سمنگان در توییتی نوشت: «در مواقعی که افغانستان گام‌های جسورانه‌ای برای صلح برداشته است، حمله طالبان به سمنگان یک تحریک است».

قابل ذکر است که یک موتر(خودرو( بمب‌گذاری شده بامداد دوشنبه 13 ژوئیه دفتر ریاست امنیت ملی ولایت سمنگان در شمال افغانستان را آماج قرار داد.

به گزارش رادیو«سلام وطندار» صفت‌الله سمنگانی معاون والی سمنگان تایید کرد، پس از انفجار موتر بمب‌گذاری شده دو مهاجم با نیروهای امنیتی درگیر شدند که این درگیری‌ها پس از 6 ساعت با کشته شدن مهاجمان پایان یافت.

معاون والی سمنگان گفت در این حمله 12 کارمند این ریاست به شمول دو زن کشته شدند و 63 نفر دیگر که بیشتر شان غیرنظامی هستند زخم برداشتند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید