دادخواهی در هرات؛ ایران و روسیه دست از حمایت طالبان بردارید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رادیو «کلید» سه‌شنبه 14 ژوئیه گزارش داد که شماری از فعالان مدنی شهر هرات در غرب افغانستان در یک دادخواهی از کشورهای ایران، روسیه، چین و پاکستان خواستند که در امور کشورشان مداخله نکنند و از حمایت و تمویل مالی و نظامی طالبان دست بردارند.

بشیر احمد یکی از اشتراک‌کنندگان این دادخواهی از ایران، روسیه، چین و پاکستان می‌خواهد در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.

هم‌چنان، صادق اسلامیار یکی از فعالان حقوق معلولان در هرات علاوه کرد، اگر این کشورها دست از تمویل طالبان برندارند، باگذشت هر روز آمار از افغان‌های معلول افزایش خواهد یافت.

اشتراک کنندگان این دادخواهی تاکید کردند، مداخله کشورهای همسایه بر روند صلح تأثیر منفی گذاشته و حکومت افغانستان باید در این مورد اقدام جدی کند.

در همین حال، عبدالرحیم صالحی عضو شورای ولایتی هرات اظهار کرد، مداخله کشورهای همسایه باعث از بین‌رفتن آرامش در افغانستان شده‌است و پایگاه رهبری طالبان در پاکستان است و این کشور نمی‌خواهد تا در افغانستان صلح تامین شود.

از سوی دیگر، جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت، اسناد و شواهدی مبنی بر مداخله کشورهای همسایه در این ولایت وجود ندارد و روابط بر اساس حسن همجواری استوار است.

شایان ذکر است که آمریکا و برخی از مقام‌های افغان در گذشته کشورهای ایران و روسیه را به حمایت مالی و نظامی از طالبان در افغانستان متهم کرده بودند، اما مقام‌های ایران و روسیه این اتهامات را رد کردند.

مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز چهار روز پیش گفته بود، روسیه و برخی از کشورهای دیگر به طالبان، شبکه حقانی و دیگر گروه‌های «هراس افگن» در افغانستان کمک مالی کرده‌اند.

هم‌چنان، روزنامه نیویارک تایمز در ماه ژوئیه 2020 گزارش داد که مقام‌های آمریکایی به معلوماتی الکترونیکی دست یافته و نشان می‌دهد از یک حساب بانکی تحت کنترل استخبارات نظامی روسیه به یک حساب بانکی وابسته به طالبان پول زیادی منتقل می‌شود. اما روسیه این گزارش را رد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید