تقاضای کویت برای دریافت وام خارجی 65 میلیارد دلاری با مدت بازپرداخت 30 ساله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس کمیته مالی و اقتصادی در پارلمان کویت یکشنبه 12 ژوئیه 2020 اعلام کرد دولت کویت در نظر دارد موافقت پارلمان با تقاضای وامی به مبلغ 20 میلیارد دینار کویت معادل 65 میلیارد دلار آمریکا با مدت بازپرداخت 30 ساله را کسب کند که مبلغ 8 میلیارد دینار از اصل 20 میلیارد دینار آن برای تامین کسری بودجه جاری این کشور هزینه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز این اظهارات صفاء الهاشم نماینده پارلمان کویت پس از نشست او با مسئولان دولتی از وزارتخانه‌های دارایی و اداره کل سرمایه‌گذاری این کشور مطرح شد.

این نماینده پارلمان کویت در جلسه پارلمانی خطاب به نخست وزیر کویت که در این جلسه غایب بود گفته که « قانون قرض‌های عمومی…وام 20 میلیارد دیناری 30 ساله تقاضا می‌کنید که 8 میلیارد از اصل 20 میلیارد (دینار) آن هزینه کسری بودجه جاری می‌شود».

این در حالی است که بودجه جاری کویت تحت فشارهای مضاعف کاهش قیمت‌های جهانی نفت و پیامدهای ناشی از پاندمی ویروس کرونا بر اقتصاد این کشور قرار گرفته است.

در کویت با ذخایر عظیم نفتی تقاضای دولت برای گرفتن وام از خارج با تایید مردمی همراه نیست و از این رو نمایندگان پارلمان کویت که خود را برای ورود به انتخابات پارلمانی چند ماه آینده این کشور آماده می‌کنند با تمایل دولت این کشور برای گرفتن وام از خارج جهت تامین کسری بودجه مخالفند.

صفاء الهاشم، نماینده پارلمان کویت همچنین بر ضرورت تنوع منابع درآمد کشورش تاکید کرد.

از سویی یک منبع دولتی در کویت ژوئن گذشته به خبرگزاری رویترز گفته بود که دولت این کشور (برای جبران کسری بودجه) در نظر دارد پیش‌نویس قانونی را برای تصویب به پارلمان این کشور ارائه دهد تا جدا کردن و ذخیره مبلغ مربوط به صندوق نسل‌های آینده از کل درآمدهای کنونی در بودجه جاری را متوقف کند.

کویت در حال حاضر و بنا به قانون این کشور سالانه دست‌کم مبلغ %10 از درآمدهایش را به حساب ذخیره برای نسل‌های آینده که از سوی اداره کل سرمایه‌گذاری این کشور اداره می‌شود اختصاص می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید