نیویورک تایمز: انفجار نطنز از سوی اسرائیل و با هماهنگی آمریکا انجام گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش روزنامه «نیویورک تایمز» انفجار در تأسیسات اتمی نطنز و در بخش تولید سانتریفوژهای پیشرفته این تأسیسات از مدت‌ها پیش طراحی شده بود.

نیویورک تایمز در شماره جمعه 10 ژوئیه خود به نقل از دو منبع اطلاعاتی نوشت که مسئولیت این انفجار برعهده اسرائیل بوده و این کشور با اطلاع آمریکا اقدام به آن کرده ‌است.

نویسندگان این گزارش با اشاره به ارزیابی کارشناسان از تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرده‌اند که شدت انفجار و میزان آسیب‌دیدگی این تأسیسات به‌مراتب بیشتر از آنچه بوده که در گزارش‌های نخستین اعلام شده بود به گونه‌ای که روند تولید سانتریفوژهای پیشرفته ایران در اثر این انفجار می‌تواند دو سال به عقب بیافتد.

در این گزارش عنوان شده که گرچه این حمله نمی‌تواند مانع از تولید سانتریفوژهای پیشرفته توسط ایران شود، اما می‌تواند در برنامه اتمی ایران اختلال ایجاد کرده و اجرای آن را بین یک تا دو سال به عقب براند.

انفجار نطنز و استاکس‌نت

گزارش‌گران روزنامه نیویورک تایمز حمله به تأسیسات اتمی نطنز را با حمله سایبری ده سال پیش به تأسیسات اتمی ایران مقایسه کرده و به نقل از منابع اطلاعاتی نوشته‌اند که انفجار در تأسیسات هسته‌ای نطنز نیز از مدت‌ها پیش طراحی شده بود.

نیویورک تایمز پس از آن به وقوع انفجار روز جمعه 3 ژوئیه در شمال تهران اشاره کرده و گفته ‌است که بنا بر اطلاعات منتشر شده، احتمال می‌رود که هدف از این انفجار یک پایگاه موشکی ایران بوده‌ است.

همین روزنامه در ادامه نوشته ‌است که در صورت صحت داشتن این خبر، آمریکا و اسرائیل دامنه آسیب‌پذیری مهمترین مراکز ایران را نشان داده‌اند.

در گزارش نیویورک تایمز احتمال حمله سایبری و ایجاد انفجار در نزدیکی مخازن گاز این تأسیسات منتفی اعلام نشده و درعین حال تأکید شده که انجام چنین حملاتی و از جمله حمله پهپادی به خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و همچنین دستیابی موساد، سازمان اطلاعات اسرائیل، به ده‌ها هزار سند مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران بدون همکاری نیروهایی در داخل ایران ممکن نبوده‌است.

نیویورک تایمز در عین حال به احتمال واکنش ایران در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و حمله به مواضع این کشور در عراق یا حمله سایبری به تأسیساتی در اسرائیل اشاره کرده ‌است.

گفتنی است که ایران پیش از این اقدام به حملات سایبری به برخی از مراکز و از جمله به کازینویی در لاس‌وگاس و شبکه آب‌رسانی در اسرائیل نموده بود.

خبرنگاران نبوبورک تایمز همچنین به احتمال تشدید تنش بین آمریکا و ایران در ارتباط با تانکرهای حامل سوخت ایران به مقصد ونزوئلا اشاره کرده‌اند.

شایان ذکر است که پس از تحویل محموله نخستین نفت کش‌های ایران به ونزوئلا، چند نفتکش دیگر این کشور نیز در حال در حرکت به سوی ونزوئلا هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید