دانشمندان راز جدیدی از ویژگی‌های ویروس کرونا را کشف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان در تلاشند تا با تحقیقات گسترده خود، پرده از رمز و راز پیچیدگی‌ ویژگی ویروس کرونا که جان بیش از 560 هزار نفر در سراسر جهان را گرفته است، بردارند.

به گزارش «نیوزویک»، تیمی از دانشمندان موسسه فرانسیس کریک، در بریتانیا در تحقیقات جدید خود توانستند به رازهای جدیدی از علل شیوع سریع و آسان این ویروس در سراسر جهان پرده بردارند.

این تیم به سرپرستی آنتونی ووربل ودونالد بنتون، به این نتیجه رسید که کرونا مانند سایر ویروس‌های تاجی دیگر دارای پروتئین‌هایی است که به آن کمک می‌کند تا خود را به عنوان میزبان وارد سلول بدن انسان کند.

این تیم همچنین ویروس کرونا را با ویروس‌های دیگری مانند ویروس خفاش‌ها «RaTG13» که از نظر شباهت به آن نزدیکتر هستند، مقایسه کرد، و به این نتیجه رسید که حدود 97 درصد با آنها شباهت دارد.

در این پژوهش محققان دریافتند که پروتئین ویروس Covid 19 بسیار پایدارتر از ویروس RaTG13 خفاش‌ها است. این امر باعث می شود تا ویروس کرونا هزار برابر ظرفیت ویروس خفاش‌ها قدرت پیوند به سلول‌های انسانی را داشته باشد.

محققان می‌گویند که مطالعه آنها نمی‌تواند منشأ ویروس را نشان ‌دهد ، اما به درک مراحل تکامل آن کمک می‌کند. آنها همچنین معتقدند که ویروس فعلی Corona نتیجه ادغام سایر ویروس‌ها در یکدیگر و تکامل آنها در یک ویروس است.

دانشمندان می‌گویند ممکن است حیوانی هم زمان میزبان بیش از یک نوع ویروس کرونا شده باشد و سپس این ویروس‌ها در بدن آن حیوان ادغام و به انسان منتقل شده است.

کارشناسان بر این باورند که کورونا سریعتر از ویروس‌های مشابه گسترش می‌یابد و از زمان ظهور آن در چین در ماه دسامبر جان بیش از 560، نفر در سراسر جهان را گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید