گزارش‌گران بدون مرز به پخش اعترافات تلویزیونی روح‌الله زم اعتراض کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش‌گران بدون مرز با نوشتن توئیتی درباره اعترافات تلویزیونی روح‌الله زم که روز گذشته در تلویزیون حکومتی ایران پخش شد، این اقدام را اعتراف آشکار رژیم ایران به انجام جرم «شکنجه‌ی زندانی» دانست و آن را از مصادیق بارز «جنایت علیه بشریت» توصیف کرد.

روح‌الله زم روز گذشته در برنامه تلویزیونی بدون تعارف حاضر شد و اظهاراتی را تکرار کرد که پیش از این در یک برنامه تلویزیونی دیگر بیان کرده بود. سازمان‌های حقوق بشر بارها از صداوسیمای ایران به علت پخش اعترافات اجباری از فعالان مدنی و دیگر مخالفان مورد انتقاد کرده‌اند.

Advertisement

گزارش‌گران بدون مرز که در زمینه دفاع از آزادی مطبوعات و حمایت از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران فعالیت می‌کند، شنبه 11 ژوئیه 2020 با نوشتن توئیتی نسبت به پخش اعترافات تلویزیونی روح‌الله زم در تلوزیون ایران اعتراض کرد.

این سازمان با اشاره به بازداشت زم در سلول انفرادی و محرومیت او از دیدار با خانواده و انتخاب وکیل، نوشت: «بازجویی تلوزیونی، اعتراف آشکار رژیم ایران به انجام جرم شکنجه‌ی زندانی است. شکنجه از مصادیق بارز جنایت علیه بشریت است».

روح‌الله زم مدیر کانال جنجالی آمدنیوز، 14 اکتبر 2019، توسط اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر شد. عناوین کیفرخواست او شامل 17 بند اتهامی بود که یکی از آنها «افساد فی الارض» بود که توسط او رد شد و مورد قبول قرار نگرفت.

سازمان گزارشگران بدون مرز در 14 فوریه 2020، نسبت به احتمال صدور حکم اعدام برای روح‌الله زم هشدار داد و ابراز نگرانی کرده بود. این سازمان با اشاره به محاکمه روح‌الله زم توسط قاضی صلواتی اعلام کرده بود که به دلیل اینکه در میان اتهامات وی «مفسد فی الارض» و «جاسوسی» گنجانده شده مطابق قانون مجازات اسلامی می‌تواند مجازات اعدام را در پی داشته باشند، سازمان گزارشگران بدون مرز از گزارشگران ویژه سازمان ملل خواسته بود تا نسبت به این موضوع اقدام کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید