مایک پمپئو تصویری از تسلیحاتی که ایران برای حوثی‌ها فرستاده منتشر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه تصاویری از محموله اسلحه ساخت ایران که برای پیکارجویان حوثی قاچاق می‌شد، منتشر کرد. این محموله در 28 ژوئن 2020 و پیش از رسیدن به دست حوثی‌ها، توسط ارتش آمریکا کشف و ضبط شد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که این محموله سلاح به شکل غیرقانونی به یمن می‌رفت و شامل موشک‌های زمین به هوا و زمین به زمین و همچنین موشک‌های ضدتانک و صدها قبضه سلاح آرپی‌جی، مسلسل و انواع دیگری از تسلیحات پیشرفته بود.

او از سازمان ملل خواست که قطعنانه 2231 که تحریم‌های تسلیحاتی براساس آن علیه ایران وضع شده را تمدید کند.

بناست از ماه اکتبر و براساس توافق برجام که در سال 2015 میان ایران و غرب منعقد شد، تحریم‌‌های تسلیحاتی علیه ایران پس از 13 سال برداشته شوند. روسیه و چین پیش از این با تمدید تحریم‌ها مخالفت کرده بودند.

پمپئو روز قبل از آن نیز در یک نشست خبری در مقر وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود که کشورش و کشورهای همپیمان با آمریکا یک کشتی حامل سلاح به مقصد پیکارجویان حوثی را توقیف کردند.

او در این نشست تاکید کرد: «شورای امنیت باید این تحریم‌ها را تمدید کند تا مانع درگیری‌های بیشتر در منطقه شود. هیچ کس باور نمی‌کند که ایران تسلیحاتی که به دست می‌آورد را برای کارهای مسالمت‌آمیز به کار ببرد.»

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا محموله توقیف شده شامل 200 موشک، 1700 مسلسل و 21 موشک زمین به هوا بود.

روابط تهران واشنگتن از سال 2018 و پس از خروج دونالد ترامپ از توافق برجام به شدت تیره شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید