ترامپ: رابطه ما با چین به شدت آسیب‌دیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز جمعه 10 ژوئیه 2020 گفت که رابطه کشورش با چین به شدت آسیب‌دیده است.

واشنگتن روز پنج‌شنبه تعدادی از مسئولان عالیرتبه چینی را تحریم کرده و از آنها خواست به نقض حقوق مسلمانان ایگور و دیگر اقلیت‌ها پایان دهند.

پکن روز جمعه اعلام کرد که به اقدامات تلافی‌جویانه‌ای دست خواهد زد. چاو لی‌جیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که پکن تصمیم به اتخاذ اقدامات مشابهی علیه نهادها و افراد آمریکایی که در قضیه شینگجیانگ بد رفتار کرده‌اند، گرفت.»

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اقدام آمریکا در زمینه منع دستیابی 3 مقام چینی به ویزای آمریکا به دلیل پرونده شینگجیانگ را دخالت آشکار امور داخلی چین خواند و گفت که این کار نقض آشکار اصول روابط بین‌الملل است و به شکل خطرناکی به روابط دو کشور آسیب می‌زند.

چین کوانگیو، دبیرکل حزب کمونیست در منطقه شینگجیانگ که به عنوان طراح سیاست‌های امنیتی چین در قبال اقلیت‌هاست، یکی از افراد تحریم شده است.

پکن از این موضوع که از زمان روی کار آمدن چین کوانگیو و اتخاذ تدابیر امنیتی در همه جا و نصب دوربین‌های شناسایی چهره و موانع امنیتی دیگر، از شدت درگیری‌ها کاسته شده، ابراز خرسندی کرد.

تحریم‌های آمریکا علیه مقامات چینی در زمانی وضع شد که روابط دو کشور در پی بحران کرونا، ماه‌هاست که به شدت به تنش کشیده شده و واشنگتن پکن را به عدم شفافیت در زمینه مقابله با این بحران جهانی متهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید