امکان مشاهده دنباله‌دار بسیار درخشان «نیووایز» درنیم‌کره شمالی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دنباله‌دار «نئووایز» در ماه ژوئیه (تیر-مرداد) از زمین در زمان سپیده‌دم و سپس در زمان غروب خورشید حتی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است؛ گرچه در ابتدا بهتر است آن را با دوربین‌های دوچشمی، شکار کرد.

به گفته اخترشناسان می‌توان این ستاره دنباله‌دار را به‌عنوان یکی از درخشان‌ترین دنباله‌دارهای یک دهه اخیر در آسمان ما، رده‌بندی کرد.

در حال حاضر اگر دقیقاً بدانید که چه زمانی به کدام بخش آسمان نگاه کنید، این دنباله‌دار به اندازه کافی درخشان است که با چشم غیرمسلح قابل دیدن باشد. علاقمندان در سراسر نیم‌کره شمالی این روزها می‌توانند این دنباله‌دار درخشان را قبل از طلوع آفتاب و در سپیده دم تماشا کنند.

کریس شور، اخترشناس مستقر در آریزونای آمریکا، این دنباله‌دار را «درخشان» توصیف کرده‌ است.

او که در صبح 7 ژوئیه (17 تیر) با دوربین دوچشمی خود این دنباله‌دار را رصد کرد، تخمین می‌زند که اندازه این دنباله‌دار تقریباً 10 برابر بزرگتر از اندازه ظاهری ماه کامل است.

نئووایز را در هفته آینده حداقل 45 دقیقه قبل از طلوع خورشید، کمی بالاتر از افق شمال شرقی تماشا کنید. ستاره درخشان سروش (عیّوق) می‌تواند به‌عنوان یک نشانگر عمل کند چرا که دنباله‌دار نئووایز درست در زیر آن قرار دارد، درحالیکه سیاره درخشان زهره در شرق قابل مشاهده است.

در مدت زمان حدود یک هفته، این دنباله‌دار آسمان عصر منتقل می‌شود و حتی می‌توان آن را راحت‌تر رصد کرد. از اواسط ماه ژوئیه (25 تیر)، دنباله‌دار پس از غروب خورشید در آسمان شمال غربی قابل رویت خواهد بود که به آرامی در زیر ستاره‌های بنات نعش (7 ستاره‌ای که قسمتی از صورت فلکی دب اکبر را تشکیل می‌دهند) قوس پیدا می‌کند.

اخترشناسان توصیه می‌کنند برای اینکه از فرصت دیدن این دنباله‌دار درخشان استفاده کنید به کمی برنامه‌ریزی نیاز است.

این دنباله‌دار طبق عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در چند روز گذشته، نمایش بسیار خوبی را از خود نشان داده‌است. طبق گفته کارشناسان، حوزه نمایش این دنباله‌دار در آسمان از دنباله‌دار هیل-باپ در سال 1997که آسمان شب را روشن کرد، بهتر بوده‌است با این حال هنوز به روشنایی دنباله‌دار مک-نات در سال 2007 نیست که در آن سال در نیم‌کره جنوبی قابل مشاهده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید