گزارش آمریکایی: شبکه قطری الجزیره از ایران و تروریسم حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گزارش صادر شده از سوی عضو پیشین کنگره آمریکا نشان می‌دهد که شبکه قطری الجزیره، قوانین آمریکا را نقض و اقدام به تبلیغات به نفع نظام ایران و سازمان‌های تروریستی کرده ‌است.

این گزارش، قطر و شبکه الجزیره را به نقض قوانین مربوط به نمایندگی‌های خارجی در جریان فعالیت زیر پوشش یک سازمان خبری مستقل، متهم می‌سازد در حالی که بودجه الجزیره از سوی دولت قطر تأمین می‌شود ولی این شبکه مدعی استقلال خبری بوده و در نتیجه طبق قانون فارا، مشمول بند لزوم افشای منابع مالی خود نمی‌شود.

شایان ذکر است که اعضای برجسته کنگره، درخواستی را از وزارت دادگستری برای آغاز تحقیقات فراگیر پیرامون فعالیت‌های الجزیره به منظور مشخص‌کردن موارد نقض احتمالی قانون فاش‌سازی اطلاعات (فارا)، ارائه داده‌اند.

قطر در سال‌های اخیر به مثابه کانونی داغ در سیاست آمریکا درآمده که علت آن، دخالت این کشور در نظام آموزش عمومی آمریکا و دیگر سازمان‌های اساسی آمریکایی است.

فعالیت‌های مبهم و راز آلود

قطر میلیاردها دلار را در آمریکا به هدف تأثیرگذاری در افکار عمومی این کشور هزینه کرده که کیفیت و نوع این گونه فعالیت‌ها معمولاً شناخته شده نیست. شبکه الجزیره در سال 2018 با دست‌‌داشتن در اقدامات بزرگ اطلاعاتی علیه برخی از یهودیان و طرفداران اسرائیل در واشینگتن، خشم شدید کنگره آمریکا را برانگیخت.

در این گزارش آمده‌ است: «آمریکا باید نگاهی کاونده بر روابط خود با قطر انداخته و شبکه الجزیره را که شبکه رسانه‌ای زیر کنترل دولت قطر بوده و بودجه آن از سوی دولت تأمین می‌شود، وادار نماید تا نامش را در وزارت دادگستری بر أساس قانون ثبت نمایندگی‌های خارجی، ثبت کند.»

دربخش دیگری از همین گزارش تأکید شده که وزارت دادگستری می‌بایست از شبکه الجزیره خواسته شود تا همانند دیگر خبرگزاری‌های خارجی که زیر کنترل روسیه و چین هستند، تن به قانون ثبت نمایندگی‌های خارجی بدهد.

بر اساس این گزارش، دولت قطر «تأمین بودجه و تعیین راستا و همچنین کنترل کانال الحزیره را در دست دارد که از آن برای تحکیم دستور کار خاص خود در سیاست خارجی استفاده کرده و مدیریت آن در دست یکی از افراد خانواده حاکم قطر قرار دارد و به همین دلیل نیز قادر به حفظ استقلال خود از دولت قطر نبوده و لذا مشمول استانداردهای ثبت ذکر شده در قانون «فارا» می‌شود.

حمایت از ایران و تروریسم

این گزاراش پرسش‌های عدیده‌ای را در خصوص اهداف منطقه‌ای قطر بویژه روابط بسیار مستحکم و فزاینده با ایران و جهات تروریستی منطقه و حمایت از آن‌ها از طریق بخش‌های گوناگون پوشش‌دهی و جهت بخشی به افکار عمومی، مطرح کرده ‌است.

گزارش مزبور با استفاده از شواهد و مدارک و گواهی‌های گردآوری شده در کنگره در طول سالیان تأکید دارد که کانال الجزیره بی‌تردید کاملاً زیر کنترل نظام حاکم بر قطر قرار دارد.

در بخشی از این گزارش اشاره شده که شبکه الجزیره در کار پوشش دهی به مواضع ایران در انتقاد از سیاست‌های آمریکا بوده و رویکرد کلی حمایت از چشم‌داشت‌ها و زیاده طلبی‌های منطقه‌ای تهران را در پیش گرفته‌ است.

اداره پژوهش‌های کنگره درگزارش امسال خود پیرامون قطر آورده ‌است که «قطر کانال الجزیره را در مالکیت خود داشته و از آن پشتیبانی می‌کند.»

وزارت خارجه آمریکا نیز در گزارش‌های سالانه خود تأکید دارد که «دولت قطر، مالکیت شبکه الجزیره را در دست داشته و بخشی از بودجه آن را تأمین می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید