وزیر خارجه روسیه: خطر بروز درگیری هسته‌ای در جهان افزایش یافته ‌است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز جمعه 10 ژوئیه هشدار داد که خطر وقوع تقابل و رویارویی هسته‌ای در جهان نسبت به گذشته به شدت افزایش یافته ‌است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، لاوروف با اشاره به خروج آمریکا از معاهده منع موشک‌های میان برد هسته‌ای (ای ان اف) با روسیه، گفت: «امنیت جهانی کاهش پیدا کرده زیرا واشینگتن مشغول از بین بردن نظام کنترل تسلیحاتی در جهان است.»

او گفت کشورش حاضر است برای یک توافق تسلیحاتی با آمریکا مذاکره کند اما به تمدید پیمان کاهش سلاح‌های استراتژیک (استارت) خوش‌بین نیست.

در بیانیه رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه آمده‌است: «قبول دارم که خطرات هسته‌ای اخیراً افزایش چشم‌گیری داشته، وضعیت امنیتی و ثبات استراتژیک بین‌المللی آشکارا رو به زوال بوده‌است. دلایل آن نیز برای همگان روشن است؛ آمریکا می‌خواهد سلطه جهانی خود را بازیابد و در چیزی که آن را رقابت قدرت‌های بزرگ می‌خواند، به پیروزی برسد.»

شایان ذکر است که این پیمان که در سال 2010 در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما در پراگ پایتخت چک امضا شد سال دیگر منقضی می‌شود.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از این از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد که در سال 1987 امضا شده بود کنار کشیده و گفته قصد دارد از معاهده آسمان‌های باز که سی سال پیش امضا شده نیر خارج شود.

بر اساس این پیمان کشورهای عضو می‌توانند بر فراز کشورهای دیگر پرواز شناسایی انجام دهند.

این در حاللی است که آمریکا، روسیه را به نقض این عهدنامه متهم می‌کند ولی روسیه این را تکذیب می‌کند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید