ظریف یکشنبه برای توضیح قرارداد ایران و چین به مجلس می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مجتبی ذوالنوری از حضور محمدجواد ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در روز یکشنبه برای ارائه توضیحات در خصوص قطعنامه شورای حکام و قرارداد 25 ساله بین ایران و چین خبر داد.

به گزارش خانه ملت، حجت‌الاسلام «مجتبی ذوالنوری» رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی روز جمعه 10 ژوئیه 2020، گفت: «محمدجواد ظریف یکشنبه در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حاضر می‌شود.»

وی ادامه داد: «علت این دعوت از وزیر امور خارجه لزوم ارائه توضیحات ایشان در خصوص قطعنامه شورای حکام و قرارداد 25 ساله بین ایران و چین است.»

وب‌سایت انتخاب در همین رابطه نوشت «محمدجواد ظریف یکشنبه هفته گذشته نیز با حضور در جلسه علنی مجلس شورا، گزارشی از آخرین تحولات سیاست خارجی کشور به نمایندگان ارائه کرد.علیرغم پاسخگویی ظریف به سوالات نمایندگان در حوزه‌های مختلف سیاست خارجی، تعدادی از نمایندگان به توهین علیه وی پرداخته و مانع از ارائه توضیحات کامل از سوی وزیر امور خارجه شدند. واکنش نمایندگان به پاسخ‌های ظریف طی روزهای گذشته واکنش‌هایی را در فضای رسانه ای و مجازی در پی داشته است.»

گفتنی است روز گذشته سخنگوی وزارت امورخارجه ایران سندِ راهبردی تهران با پکن را سندی افتخارآفرین توصیف کرد و مدعی شد که این سند یک افق 25 ساله را با چین ترسیم می‌کند و با مذاکره در خصوص این سند نشان می‌دهیم که یک رابطه استراتژیک با چین داریم.

پیشتر، 23 ژوئن هیأت دولت ایران به ریاست حسن روحانی، پیش‌نویس نهایی برنامه 25 ساله همکاری‌های جامع ایران و چین را بررسی و تأیید کرده بود.

در سایت دفتر هیات دولت ایران پس از تایید این پیش نویس آمده است: «در پی بحث و بررسی پیرامون برنامه همکاری جامع 25 ساله ایران و چین، وزارت امور خارجه مأموریت یافت که طی مذاکرات نهایی با طرف چینی، بر اساس منافع متقابل بلندمدت، این برنامه را به امضای طرفین برساند».

این در حالی است که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنانی انتقادی گفت: «شنیده‌ایم که در حال مذاکره هستند و می‌خواهند یک قرارداد جدید 25 ساله با یک کشور خارجی منعقد کنند و هیچکس هم خبر ندارد».

سایت دولت بهار، نزدیک به احمدی‌نژاد، از قول او در دیدار با جمعی از مردم استان گیلان نوشت: «هر قراردادی که مخفیانه و بدون در نظر گرفتن خواست و اراده ملت ایران با طرف‌های خارجی منعقد شود و برخلاف منافع کشور و ملت باشد، معتبر نیست و ملت ایران آن را به رسمیت نخواهد شناخت».

پس از این سخنان بود که حساسیت‌ها به قرارداد 25 ساله ایران و چین و برخی گمانه‌زنی‌ها درباره اعطای امتیازات به دو کشور خارجی افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید