انتقال ویروس کرونا از طریق هوا؛ به‌روزرسانی پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجادلات در چند روز گذشته پیرامون هوا و کیفیت جابجایی ویروس کرونا که گریبان‌گیر بیش از 12میلیون نفر در جهان شده، بار دیگر داغ گردید؛ به‌ویژه درپی مطالعه تازه‌ای که می‌گوید ویروس کرونا نه فقط از طریق ترشحات ذرات بزاق بلکه به‌وسیله ذرات بسیار کوچکتر از آن می‌تواند در هوا معلق باقی بماند و در اماکن بسته این حالت را به مدت ساعات متمادی حفظ کند.

این یافته تازه، سازمان جهانی بهداشت را که این روزها به علت شیوه تعامل و اقدام خود در مقابله با ویروس کرونا هدف انتقادات گزنده‌ای قرار گرفته، بر آن داشت تا رهنمودهای خود برای مقابله با کرونا را بروز رسانی و اصلاح کند.

پروتکل‌های تازه‌ای پنج‌شنبه 9 ژوئیه در سایت سازمان جهانی بهداشت نشر گردید که حاکی از به‌روزرسانی لازم در خصوص شیوه انتقال ویروس کرونا است.

سازمانی جهانی بهداشت خاطرنشان کرد که امکان انتقال کرونا از طریق ذرات معلق در هوا در اماکن بسته از جمله سالن‌های ورزشی و رستوران‌ها، کاملاً وجود دارد و چنین نقل وانتقالی ممکن است درجریان معاینات پزشکی صورت بگیرد که طی آن ذرات ریز بزاق تولید می‌شوند.

بر اساس رهنمودهای تازه، می‌توان در کوتاه مدت از جلوی چنین ذرات معلقی بخصوص در اماکن بسته، شلوغ و دارای تهویه نامناسب هوا را با عدم حضور افراد مبتلا به ویروس گرفت.

سازمان جهانی بهداشت سه شنبه گذشته احتمال اثبات شواهدی مبنی بر انتشار ویروس از طریق هوا را مطرح ساخت زیرا شماری از دانشمندان، این سازمان را ترغیب به به‌روزرسانی پروتکل‌های خود درخصوص کیفیت جابجایی ویروس کردند تا جایی که این سازمان تأکید کرد پاره‌ای از گزارش‌ها بیانگر انتشار ویروس دراماکن شلوغ از طریق هوا و همچنین ذرات معلق بسیار کوچک در رستوران‌ها یا داخل سالن‌های ورزشی است.

این بروز رسانی پروتکل در پی نامه 239 دانشمند از 32 کشور برای سازمان جهانی بهداشت بود که شواهدی را در مورد امکان معلق ماندن ویروس کرونا در هوا برای مدت‌های زیاد و مسافت‌های دور و سپس مبتلا کردن بشر وجود دارد.

به گزارش رویترز بیانیه این داشمندان که هفته آینده در فصلنامه علمی انتشار خواهد یافت، نشان داد که پروتکل صادر شده از سوی سازمان جهانی بهداشت در آغاز پاندمی کرونا، شواهد فزاینده در خصوص روند سومی را ناددیده گرفته بود (انتشار از طریق ذرات ریز معلق در هوا) که نقش بسیار مهمی را در شیوع پاندمی ایفا می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید