گردشگری در پنجشیر افغانستان؛ آیا ورود زنان ممنوع است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ولایت پنجشیر یکی از ولایت‌های امن و زیبا افغانستان است که بیشتر شهروندان افغان در فصل‌های بهار و تابستان برای تفریح به این ولایت می‌روند.

برخی از شهروندان افغانستان پنج‌شنبه 9 ژوئیه اعلام کردند، پولیس ولایت پنجشیر این کشور به مسافران که همسفر زن باشند یا آلات موسیقی داشته باشند اجازه ورود به این ولایت را نمی‌دهد.

براساس گزارش روزنامه «اطلاعات روز» علی احساس شهروند افغان گفت، با جمعی از دوستانش دختر و پسر برای تفریح از کابل عازم پنجشیر شدند اما ماموران پولیس دروازه‌ ورودی این ولایت مانع سفر آن‌ها به این ولایت شدند.

احساس اضافه کرد، ماموران پولیس ضمن برخورد غیرحرفه‌ای به‌دلیل داشتن همسفر زن به آن‌ها اجازه‌ ورود به این ولایت را نداده و آن‌ها را مجبور به برگشت کرده‌اند.

او علاوه کرد: «فکر مي‌کنم ذهنيت پوليس پنجشير در جايگاه يک فرد و نه در مقام پوليس، جنسيت زده است. آن‌ها فکر مي‌کنند هر جمع دختر و پسر و مرد و زن براي عياشي و خوش‌گذراني به پنجشير مي‌روند، مگر اين که اين جمع نشانه‌هاي واضح يک خانواده را داشته باشند».

هم‌چنان، نعیمه عطایی باشنده کابل می‌گوید، چند باری که برای تفریح به پنجشیر سفر کرده، در ورودی پنجشیر جلو پاسگاه پولیس، آله و وسایل پخش موسیقی را در کنار جاده زیر گرد و خاک دیده که پولیس به مسافران اجازه نداده آن را با خود به تفریح‌گاه‌های این ولایت ببرند.

عطایی یادآوری کرد، در یک سفر دیگر با جمعی از زنان و مردان که با هم دوست و همکار بوده‌اند، می‌خواستند به این ولایت بروند اما پولیس به آن‌ها اجازه‌ ورود نداده است.

او ادامه داد: «پولیس پنجشیر به همسفران مرد ما گفت که چرا دختر مردم را با خود آورده‌اید و با عصبانیت گفت که اجازه نیست به پنجشیر بروید. این واقعا یک تفکر طالبانی است. مجبور شدیم که از نیمه راه برگردیم. خیلی حس بدی داشتیم. پولیس ما را تحقیر کرد. هم به‌خاطر این که ما را از نیمه‌ی راه برگرداند و هم به‌خاطر این که ما زنان را به‌عنوان یک انسان دارای فکر و تصمیم مستقل نمی‌شناخت و می‌گفت دختر مردم. این یعنی ما همیشه مال یک مرد هستیم که اختیار خود را نداریم و به باور آن‌ها یک مرد ما را شبیه گوسفند با خود می‌آورد و می‌برد».

در همین حال، حبیب‌الله تلاش نیز خاطرۀ ناخوشی از یک سفر نافرجام به پنجشیر دارد. او می‌گوید چند سال قبل زمانی که دانشجو بوده با گروهی از هم‌صنفانش یک روز جمعه برای تفریح می‌خواستند به پنجشیر بروند اما پولیس‌راه پنجشیر در ورودی این ولایت به خاطر حمل چند آله‌ی موسیقی آن‌ها را اجازه‌ ورود نداده است.

تلاش اظهار کرد، گروه دانشجویی آن‌ها برای تفریح به دره پنجشیر می‌رفتند و هارمونیه و دمبوره با خود داشتند. او اضافه می‌کند که پولیس پس از دیدن آله‌ی موسیقی به آن‌ها گفت که به هیچ صورت نمی‌توانند آله‌ی موسیقی را با خود به پنجشیر ببرند و فقط درصورتی اجازه‌ ورود می‌دهد که آله‌ی موسیقی را نزد آن‌ها بگذارند و در برگشت با خود ببرند.

او می‌گوید: «ما هر چه اصرار کردیم که هارمونیه و دمبوره را با خود ببریم اما پولیس اجازه نداد. به‌خاطری که هم‌صنفانم نگران وسایل موسیقی‌شان بودند و نمی‌توانستند آن را همان‌جا بگذارند، مجبور به برگشت شدیم و از سفر منصرف شدیم».

از سوی دیگر، منصور عنابی سخنگوی والی پنجشیر افغانستان مسئله برخورد غیرحرفه‌ای پولیس و برگرداندن اجباری مسافران را از دروازه ورودی پنجشیر رد می‌کند، اما می‌گوید پولیس براساس یک طرح «کسانی را که محرم نداشته باشند و یا بفهمد که مردان، محرم آن‌ها نیستند» اجازه‌ ورود نمی‌دهد.

عنابی ادامه داد، پنجشیر یک ولایت سنتی است که در «جهاد و مقاومت» نقش بیشتر داشته و اداره‌ محلی پنجشیر زیر تاثیر باور و فرهنگ مردم، این تصمیم را گرفته است.

او تاکید کرد، براساس یک توافق میان مقام‌های محلی، شورای علما، جامعه‌ مدنی و مردم این ولایت، از ورود مسافران بدون «محرم» و جوانانی که با خود مشروب حمل می‌کنند و یا از آلات موسیقی سواستفاده می‌کنند، به پنجشیر جلوگیری می‌شود.

سخنگوی والی پنجشیر علاوه کرد: «کسانی از بچه‌جوان‌ها و افرادی که نشئه و با شراب و آلات موسیقی می‌آیند طبعا جلوگیری می‌شود. دیگر هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد، دروازه‌ پنجشیر به روی همه‌ هم‌وطنان باز است. فقط فرهنگ و ارزش‌های اسلامی را در نظر بگیرند».

شایان ذکر است ولایت پنجشیر در شمال‌شرق افغانستان موقعیت دارد که مرکز این ولایت «بازارک» می‌باشد. پنجشیر با داشتن آب و هوا پاک و طبیعت زیبا شهرت دارد که بیشتر مردم افغانستان ولایت پنجشیر را «بهشت رویایی افغانستان» یاد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید