پکن خطاب به واشنگتن: سیاسی‌کردن موضوع پاندمی کرونا را متوقف کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تداوم تنش میان آمریکا و چین در ارتباط با موضوع کرونا و مشکل آفرین شدن مسائلی همچون بحران هنگ‌کنگ، پکن از زبان وزیر خارجه خود در روز پنج‌شنبه 9 ژوئیه از واشنگتن خواست تا از سیاسی‌کردن موضوع کرونا دست برداشته و در راستای همکاری با چین برای مبارزه با کرونا گام بردارد که تا این لحظه بیش از 12 میلیون نفر در سراسر جهان را مبتلا کرده ‌است.

وانگ بی وزیر خارچه چین در سخنان خود به شکل ویدئو کنفرانس برای اندیشکده مراکز مطالعات چین و آمریکا درحضور هنری کیسینجر وزیر خارجه اسبق آمریکا، با هشدار نسبت به عواقب «شک و تردیدهای مکارتیسم (در اشاره به سیاست داخلی آمریکا در دهه پنجاه درمقابله با کمونیسم) تأکید کرد: آمریکا باید بشکلی فوری از سیاسی کردن پاندمی کرونا دست برداشته و به همکاری با چین برای تحکیم همکاری‌های جهانی در مقابله با کرونا بپردازد.

Advertisement

وزیر خارجه چین همچنین بر آمادگی پکن برای از سرگیری گفت و گو با واشینگتن درتمامی سطوح تأکید کرده و عنوان نمود که هر دو کشور نباید در راستای تغییر یکدیگر تلاش کنند بلکه می‌بایست درجستجوی بسترهای لازم برای همزیستی مسالمت میان دو تظام متفاوت باشند.

شایان ذکر است که وزیر خارجه چین در اواخر مارس گذشته و دراوج رد و بدل کردن اتهامات میان کشور در خصوص مسئولیت انتشار کووید 19، هشدار داده بود که دو کشور در آستانه جنگ سرد تازه ای قرار دارند.

این در حالی است که مسئولان آمریکایی از ویروس کرونا تحت عنوان ویروس چینی نام می‌برند که این امر، موجبات نارضایتی شدید پکن را فراهم آورده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size