مخالفت شورای امنیت با پیش‌نویس قطعنامه روسیه درباره کاهش کمک‌های انسانی به سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه برای کاهش کمک‌های انسانی سازمان ملل متحد از طریق مرزها به سوریه، شامگاه چهارشنبه 8 ژوئیه 2020 در پی مخالفت اغلب اعضای شورای امنیت ناکام ماند.

روسیه برای تصویب پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی‌اش برای کاهش کمک‌های انسانی سازمان ملل متحد از طریق مرزها به سوریه دست‌کم نیاز به موافقت 9 تن از 15 عضو شورای امنیت داشت به شرطی که هیچ‌کدام از اعضای دائمی آن را وتو نکنند.

در پایان رای‌گیری درباره پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی‌ روسیه، کریستوف هیوسگن سفیر آلمان در شورای امنیت گفت که پیش‌نویس این قطعنامه تنها 4 رای موافق کسب کرده و 7 کشور در مخالفت با آن رای‌ داده‌اند و 4 کشور دیگر باقی‌مانده از رای دادن امتناع ورزیدند.

این در حالی است که روسیه و چین سه‌شنبه به منع شورای امنیت از تمدید یکساله موافقتش برای وارد کردن کمک‌های انسانی از دو گذرگاه مرزی میان ترکیه و سوریه رای داده بودند.

در پی این اقدام چین و روسیه، مسکو نیز طرحی ویژه شامل گشودن تنها یک گذرگاه از آن دو گذرگاه مرزی را برای مدتی 6 ماهه ارائه داد.

کیلی کرافت سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد در گفتگو با خبرگزاری رویترز اظهار داشته که او از همتایانش در شورای امنیت که روز قبل به نفع قطعنامه رای داده بودند خواسته تا با پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه مخالفت کنند.

سفیر الایات متحده آمریکا در شورای امنیت همچنین مخالفت اغلب اعضای شورای امنیت با پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه را «رویارویی خیر در برابر شر» توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید