طرح استیضاح رئیس‌جمهوری ایران در مجلس کلید خورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جواد نیک‌‌بین نماینده مجلس شورا از جمع‌آوری امضاء برای ارائه «طرح عدم کفایت رئیس جمهور» خبر داد.

به گزارش «انتخاب»، نماینده کاشمر ( خراسان رضوی) در مجلس یازدهم روز پنج‌شنبه 9 ژوئیه 2020 از ارائه طرح عدم کفایت و استیضاح رئیس‌جمهوری ایران به مجلس خبر داد، او در پیامی در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت «بر اساس اصل 89 قانون اساسی و ماده 229 قانون آیین نامه داخلی ‎مجلس شورای اسلامی ما نمایندگان ملت شریف ایران به 18 دلیل خواستار طرح ‎استیضاح و اعلام عدم کفایت رئیس جمهور جناب حسن روحانی می باشیم.»

Advertisement

او گفت: تا الان 15 امضاء برای ارائه طرح «عدم کفایت رئیس جمهوری» جمع شده است.

جواد نیک‌‌بین در مصاحبه‌ای با سایت «دیده بان ایران» درباره دلایل ارائه طرح استیضاح گفت «من قائلم به اینکه همان دلایلی که باعث شد بنی صدر عزل شود، همان دلایل الان وجود دارد و این دولت باید استیضاح و عزل شود.»

او در ادامه گفت «معتقدم ما در انقلاب دچار یک قانون نانوشته غلط شده ایم و آن این است که هر کسی در جمهوری اسلامی برای یک مدت معینی منصوب به یک سمتی می شود می تواند هرکاری انجام بدهد و هیچکس نیست جلویش را بگیرد.»

نماینده کاشمر افزود «این قانون نانوشته غلط در حال حاضر انجام میشود. هرکسی نماینده مجلس میشود یا هرکسی رئیس جمهور می شود باید دوره اش بگذرد و هیچوقت به غیر از زمان بنی صدر مجلس، به وظیفه قانونی خودش درست عمل نکرده است.حالا به خاطر مصالح و... دیگر مسائل به وظایف شان عمل نکردند. مجلس این اختیار را دارد، بنابراین می خواهیم روحانی را مانند بنی صدر عزل کنیم.»

او در پاسخ به سوالی که آیا در شرایط فعلی کشور سقوط دولت و رئیس جمهور چقدر می‌تواند به نفع کشور و ملت باشد؟ تصریح کرد «آدم جلوی ضرر را از هرجا بگیرد منفعت است! این دولت با این جهتی که حرکت می کند رو به سقوط است! هر روز بدتر می شود ، ایشان گفتند شما به رئیسی رأی ندهید چون اگر به رئیسی رأی بدهید دلار می شود پنج هزار تومان! الان دلار شده 22هزار تومان.بعد ایشان می گوید دلار تحت کنترل ماست!»

حجت السلام جواد‌نیک‌ بین در ادامه خاطرنشان کرد «شاید اگر آقای رئیسی هم رئیس جمهور میشد این مشکلات پیش می آمد ، عامل اصلی آقای روحانی نیست اما غالب مشکلات کشور از تصمیمات غلط این دولت است. قطعا هر دولتی که می آمد مشکلاتی داشتیم چون مقصر کرونا و یک سری از مشکلات دولت نیست غالب مسائلی که در حال حاضر داریم باهاشون دست و پنجه نرم می کنیم، مثل نرخ بیکاری ، نرخ تورم ، بالا رفتن نرخ ارز ، بالا رفتن نرخ مسکن و... به جهت سیاست های غلط این دولت است.»

او در پایان گفت «تا جایی که من اطلاع دارم پانزده امضا برای استیضاح رئیس جمهور جمع شده است. البته ممکن است بیشتر هم شده باشد.در موقع لازم درباره استیضاح اطلاع رسانی می کنیم.»

موضوع جمع آوری امظا برای طرح بی کفایتی رئیس جمهور در حالی مطرح می‌شود که روز 15 تیر طرح سوال از رئیس‌جمهور با 134 امضا تقدیم هیات رئیسه شد. در این طرح نمایندگان 5 سوال با محوریت مسائل اقتصادی را مطرح کردند. این برای دومین بار است که مجلس قصد سوال از حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید