در پی افزایش قیمت ارز؛ روحانی صادرکنندگان را تهدید به برخورد قضایی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس‌جمهوری ایران اعلام کرد که علت جهش قیمت ارز طی روزهای اخیر در این کشور، وقفه در صادرات است که طی اسفند، فروردین و اردیبهشت‌ماه، همزمان با شیوع کرونا و بسته شدن مرزها با همسایگان رخ داد و تاکید کرد که 20 میلیارد یورو در اواخر سال 98 کالا صادر شده که هنوز ارز آن بازنگشته و ممکن است برخورد قضایی با صادرکنندگان را ضروری کند.

در حالیکه روحانی به علت افزایش چشم‌گیر قیمت ارز طی روزهای اخیر مورد انتقاد شدید قرار گرفته و حتی موضوع احضارش به مجلس مطرح شد، امروز صادرکنندگانی که ارز را به موقع برنگردانده‌اند به عنوان مقصر اصلی این بحران معرفی کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، پنج‌شنبه 9 ژوئیه 2020، حسن روحانی در مراسم افتتاح طرح‌های صنعتی و معدنی، درباره افزایش قیمت ارز طی روزهای اخیر گفت که وقفه در صادرات طی اسفند، فروردین و اردیبهشت‌ماه همزمان با شیوع کرونا و بسته شدن مرزهای این کشور با همسایه‌ها، باعث ایجاد این بحران شده است.

او با بیان اینکه صادرکنندگانی هستند که ارز را سر موقع بازنگرداندند، اظهار کرد که طبق اعلام بانک مرکزی، 20 میلیارد یورو در اواخر سال 98 کالا صادر شده، اما ارز آن بازنگشته است و باید تصمیم‌های حادی در این باره گرفته شود.

روحانی، صادرکنندگان را تهدید به برخورد قضایی کرد و توضیح داد: «امسال می‌توانیم 41 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم که اگر ارز آن سر موقع وارد کشور شود، همه نیازهای وارداتی خود را حل می کنیم. اگر همه به وظایف خود عمل کنیم، قیمت ارز متعادل شده و کالاهای اساسی سر موقع وارد کشو می شود».

پیش از این، همزمان با نزدیک شدن قیمت دلار به 20 هزار تومان که بی‌سابقه بود، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، 21 ژوئن در جریان نشست ستاد اقتصادی دولت ایران، بر افزایش فشار بانک مرکزی بر صادرکنندگان تاکید کرده بود.

او این صادرکنندگان را متهم کرد که پس از دریافت سهمیه ارزی خود نسبت به ایفای تعهداتشان کاری نکردند.
او از بانک مرکزی ایران خواست تا به همه بدهکاران عمده برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اخطار دهد و زمینه رسیدگی به تخلف آنها را فراهم کند.

بحران جهش نرخ ارز در ایران از سال 2011 آغاز شد و در سال 2012 و 2013 به اوج خود رسید.

از سال 2010 به مدت یک سال و نیم، بیش از 20 میلیارد دلار پول از منابع کشور ایران به عده‌ای برای مداخله در بازار ارز پرداخت شد که بر اساس خبرهای منتشر شده در رسانه‌های ایران، در سال 2014، اسحاق جهانگیری معاون ریاست جمهوری ایران قول و وعده رسیدگی به این پرداخت‌ها را داد.

اما همه این وعده‌ها نه تنها تحقق نیافت بلکه طی هفته‌های اخیر نرخ ارز به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافت.

چنان‌که شنبه این هفته، پس از آنکه نرخ ارز توسط دلالان مدام بالا می‌رفت، براي فروش آن نرخ 23 هزار تومان هم تعيين شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید