واشنگتن برای گزارش «جنایات» سپاه پاسداران در کشورهای عربی شماره تماس مستقیم اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا با تاکید بر ضرورت گزارش فعالیت‌های سپاه پاسداران ایران در کشورهای عربی که از طریق نمایندگانش به تامین مالی گروه‌هایی می‌پردازد که علیه شهروندان خاورمیانه «جنایات هولناک» انجام می‌دهند، از شهروندان کشورهای عربی خواست این فعالیت‌ها را گزارش کنند.

این اقدام ایالات‌متحده یک روز پس از ترور هشام الهاشمی، روزنامه‌نگار، نویسنده و تحلیلگر عراقی منتقد ایران مطرح شد. الهاشمی از سوی افراد مسلح ناشناس در مقابل منزلش به ضرب گلوله ترور شد و گروه‌های شبه‌نظامی هوادار ایران به دست داشتن در این ترور متهم شدند.

وزارت امور خارجه آمریکا در صفحه عربی توئیتر خود و صفحه رسمی برنامه «پاداش برای عدالت» چند شماره تلفن و کانال ارتباطی در برنامه‌های پیام‌رسان واتساپ و تلگرام معرفی کرد که از طریق آنها شهروندان می‌توانند درباره فعالیت‌های سپاه پاسداران که «سازمان تروریستی» خوانده شده، گزارش دهند.

در صفحه توئیتر وزارت خارجه آمریکا آمده: «ایران با تامین اسلحه برای گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی در همه جای خاورمیانه شورای امنیت را به چالش می‌کشد.»

همزمان آمریکا از شورای امنیت خواست که تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تا زمانی که رفتار تهران در زمینه انتشار خشونت و بی‌ثباتی در منطقه تغییر نکرده، تمدید کند.

هشام الهاشمی پس از آن ترور شد که در یک مصاحبه تلویزیونی درباره «هسته‌های کاتیوشا» سخن گفت که از سوی برخی گروه‌های طرفدار ایران و برخی احزاب عراقی حمایت می‌شوند. هسته‌های کاتیوشا به گروهی از نیروهای حشد الشعبی و به ویژه پیکارجویان حزب‌الله عراق گفته می‌شود که به دلیل برنامه‌ریزی برای حمله به سفارت آمریکا، فرودگاه بغداد و منطقه سبز از سوی دولت عراق دستگیر شدند.

وزارت امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا روز سه‌شنبه 7 ژوئیه 2020 «ترور وحشیانه» هشام الهاشمی، روزنامه‎نگار، نویسنده و تحلیلگر عراقی منتقد ایران را به شدت محکوم کرد و گفت رفتار شبه‌نظامیانی که از ترور الهاشمی ابراز خوشحالی می‌کنند، توهین آمیز است.

هشام الهاشمی تحلیلگر امور امنیتی سیاسی و کارشناس امور گروه‌های تندرو است که در سال 1973 در بغداد به دنیا آمد و در رشته مدیریت اقتصادی فارغ‌التحصیل شد. او همچنین به تاریخ‌نگاری و پژوهش در زمینه‌های امنیتی و سوق‌الجیشی می‌پرداخت و از او به عنوان یکی از مختصص‌ترین تحلیگران درباره داعش و هوادارانش یاد می‌شد.

او بارها به انتقاد از حضور و دخالت ایران در عراق پرداخت و وابستگی برخی گروه‌های مسلح عمدتا شیعه عراقی به ایران را محکوم کرد.

صفحات توئیتری هوادار این گروه‌های عراقی هوادار ایران با خوشحالی خبر ترور او را منتشر کرده و آن را تبریک گفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید