روسیه و چین تمدید قطعنامه ارسال کمک‌ها به سوریه از مرزها را وتو کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته منابع دیپلماسی روسیه و چین روز سه شنبه 7 ژوئیه علیه تمدید سازوکار کنونی ارسال کمک‌های بین‌المللی از طریق ترکیه به سوریه از حق وتو در شورای امنیت استفاده کردند.

شورای امنیت عصر سه‌شنبه پیش‌نویس قطعنامه آلمان- بلژیک دو عضو غیر دائم، درخصوص تمدید سازوکار امدادرسانی بین‌المللی به سوریه از طریق گذرگاه «باب السلام» و «باب الهوی» در ترکیه به مدت یک سال را تصویب کرد اما روسیه و چین آن را وتو کردند.

طبق این منابع روسیه و چین در مذاکرات بر سر این قطعنامه ضمن اعتراض خواستار تمدید این سازوکار تنها برای مدت 6 ماه و از یک گذرگاه باشد اما دیگر 13 عضو شورای امنیت خواستار تمدید ان تا اطلاع ثانوی شد ند که با وتوی روسیه و چین مواجه شد.

قطعنامه شورای امنیت برای ارسال کمک‌های فرامرزی به سوریه که در سال 2014 به تصویب رسیده و در 10 ژوئیه منقضی می‌شود، روز گذشته مجددا جهت تمدید به رای‌ گذاشته شد.

گفتنی است که کمک‌های بشردوستانه به سوریه از سال 2014 تاکنون از گذرگاه‌های جلوه گوزو و اونجوپینار ترکیه ارسال شده است.

در 10 ژوئیه ماموریت کنونی که براساس سازوکار موجود فعالیت می‌کند، به پایان می‌رسد، این سازوکار براساس قطعنامه 2504
صادره در 11 ژانویه است.

طبق متن قطعنامه کنونی ارسال کمک‌ها تنها از دو گذرگاه ترکیه به مدت شش ماه انجام می‌شود و همچنان از دو گذرگاه الیعربیه عراق و الرمثا در اردن کمک رسانی صورت نمی‌گیرد، این خواسته روسیه و چین است.

واسلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل اظهار کرد، روسیه طرحی را به شورای امنیت ارائه خواهد کرد تا تنها یک گذرگاه مرزی باقی بماند و کمک‌های انسانی به طور زمینی از مرزهای ترکیه وارد سوریه شوند.

او در بیانیه‌ای اعلام کرد، روسیه علیه طرح آلمان و بلژیک درباره تمدید سازوکار عبور کمک‌ها از مرزها برای ارائه کمک‌های انسانی رای داد.

نبنزیا اضافه کرد: «ما طرحی را ارائه می‌کنیم که شامل تمدید سازوکار ارسال کمک‌ها به مدت شش ماه با کاهش تعداد مراکز بازرسی کنونی به یک گذرگاه یعنی باب الهوی باشد».

آمریکا نیز روسیه و چین را به «سوء استفاده از شورای امنیت به عنوان ابزاری جهت اجرای طرح‌های ملی خود علیه میلیون‌ها سوری بی‌گناه» متهم کرد.

کلی کرافت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت:« برای ما تعجب آور نیست که روسیه و چین دنبال هر فرصتی برای حمایت از نظام سوریه باشند».

وی افزود:«روسیه و چین شورای امنیت را تنها ابزاری برای پیشبردهای طرح‌های ملی محدود خود علیه میلیون‌ها سوری زن، مرد و کودک می‌دانند».

کرافت اضافه کرد: «امروز روسیه و چین به تلاش‌های چند ماهه‌شان برای قطع کمک‌های انسانی به سوریه از طریق استفاده از حق وتو علیه قطعنامه‌ مذکور ادامه دادند؛ قطعنامه‌ای که دو گذرگاه باقی مانده در شمال غرب سوریه را باقی خواهد گذاشت».

نماینده آمریکا اظهار داشت:«آمریکا و دیگر اعضای شورای امنیت این طرح را تایید کردند چون بی‌بدیل بود. ما نسبت به وضعیت میلیون‌ها سوری در اثر عدم ارسال کمک‌ها هشدار می‌دهیم».

کرافت ادامه داد:«واشنگتن هرگز تلاش‌ها برای دسترسی به نیازمندان در سوریه را متوقف نخواهد کرد و هرگز به دروغ‌های روسیه و چین درباره اوضاع سوریه اعتباری نخواهد بخشید».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید