پمپئو: تحریم‌های تسلیحاتی ایران باید تمدید شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده صبح چهارشنبه 8 ژوئیه در یک کنفرانس خبری در محل وزارت خارجه آمریکا بار دیگر تأکید کرد که شورای امنیت باید تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

او با اشاره به نقش نظام ایران در بی‌ثبات کردن منطقه خاورمیانه گفت: «هفته گذشته سازمان ملل تأیید کرد که دو محموله تسلیحاتی ارسالی برای حوثی‌ها که سال گذشته توقیف شد، منشاء ایرانی داشتند. وقتی ما در همان زمان این موضوع را اعلام کردیم، دیگران در درستی آن تردید داشتند. اما اکنون سازمان ملل نیز این را تأیید کرده ‌است.»

پمپئو در ادامه افرود: ما در تاریخ 28 ژوئن یک محموله دیگر شامل […] مقادیر چشمگیری جنگ‌افزارهای پیشرفته با منشاء ایرانی که برای حوثی‌ها فرستاده شده بود، را کشف و ضبط کردیم. شورای امنیت باید تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از این کنفرانس خبری درباره ارتباط حزب‌الله لبنان و نظام ایران گفت: من آن گفته‌های [حسن نصرالله] را که گفته بود باید نفت ایران را بگیرند، دیدم. انجام چنین کاری توسط آنها امری غیرقبول است؛ چون به‌طور حتم جزو اقلام تحریمی است و ما هرچه در توان داریم به کار می‌بندیم تا اطمینان پیدا کنیم که ایران نمی‌تواند در هیچ‌جا در منطقه - از جمله به حزب‌الله - نفت خام بفروشد تا به این ترتیب، منابعی که برای تأمین مالی بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان به کار می‌رود، از طریق فروش مقداری نفت خام یا فراورده‌های نفتی به حزب‌الله، در دسترس آنها قرار نخواهد گرفت.»

گفتنی است که حسن نصرالله رهبر شبه نظامیان حزب‌الله لبنان وابسته به ایران، شامگاه سه‌شنبه 7 ژوئیه در یک سخنرانی ویدیوئی در چهاردهمین سالروز جنگ 34 روزه اسرائیل و حزب‌الله، آمادگی ایران برای تأمین سوخت لبنان را «فداکاری» نامید و از دولت این کشور خواست از هر کشوری در جهان که برای کمک به لبنان آمادگی دارد، استقبال کند.

به گفته حسن نصرالله، «مذاکراتی در آرامش» با دولت بیروت آغاز شده تا پیشنهاد خرید مشتقات نفتی و بنزین از ایران با لیر لبنانی را بررسی کند زیرا می‌تواند فشار بر ذخایر ارزی لبنان را کم کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید