پمپئو: کشورهای خاورمیانه خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه 6 ژوئیه ماه گفت، کشورهای خاورمیانه خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هستند.

وزارت خارجه آمریکا در توییتی به نقل از مایک پومپئو نوشته است، «از اسرائیل تا کشورهای عربی خلیج و خاورمیانه که در معرض درنده‌خویی ایران بوده‌اند، یک‌صدا می‌گویند: تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کنید. شورای امنیت سازمان ملل متحد مسئولیت دارد به حرف آنها گوش کند.»

شایان ذکر است، تحریم تسلیحاتی ایران براساس قطعنامه 2231 شورای امنیت، اواخر سپتامبر آینده منقضی خواهد شد اما آمریکا با ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای به شورای امنیت، خواستار عدم لغو این تحریم شده است.

مقامات آمریکا طی هفته‌های اخیر در مذاکرات گسترده‌ای با کشورهای اروپایی، خواهان حمایت آنها از قطعنامه پیشنهادی خود برای تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران شدند.

با این حال چین و روسیه که هر دو هم در شورای امنیت سازمان ملل از حق وتو برخوردارند، از قبل اعلام کرده‌ بودند که از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران حمایت نمی‌کنند.

گفتنی است که پمپئو هفته پیش در نشست شورای امنیت ملل متحد، پایان دادن به تحریم‌ها را «خیانت به رسالت سازمان ملل» توصیف کرده بود.

این در حالی است که مقامات ایران بارها تاکید کرده است که رفع محدودیت‌های تسلیحاتی ایران بر اساس قطعنامه 2231 «بخش لاینفک» توافق هسته‌ای است و هر خللی در آن به «واکنش قاطع» تهران می‌انجامد.

با این حال مقام‌های دولت آمریکا، از جمله پومپئو، مکررا تاکید کرده‌اند، اجازه نمی‌دهند که داد و ستد تسلیحاتی با ایران برقرار شود.

پمپئو هفته پیش گفته بود «ایالات متحده صریحا محق است، فارغ از موافقت هر کشور دیگری، تحریم تسلیحاتی به اجرا دربیاورد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید