دادخواهی «نامم کجاست» در افغانستان؛ باید اسم مادر در شناسنامه فرزندش درج شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امسال دادخواهی تحت نام «نامم کجاست» وارد سومین سال شد این کارزار توسط برخی از فعالان حقوق زن افغان در سال 2017 در افغانستان راه اندازی شده بود.

دادخواهی امسال بر درج اسم مادر در تذکره(شناسنامه) فرزند تاکید دارد و فعالان حقوق زن افغان می‌گویند، باید هویت مستقل زنان افغانستان به رسمیت شناخته شود و قانونی گردد.

Advertisement

این فعالان حقوق زن علاوه کردند که زنان افغانستان از هویت مستقل برخوردار هستند باید نام‌ مادر در تذکره(شناسنامه) فرزندش درج شود. آنها علاوه کردند که هویت زنان را انکار نکنید، زنان انسان‌های مستقلی هستند.

این فعالان حقوق زن افغان اظهار کردند که مردان افغان از گرفتن اسامی مادر، خواهر و همسر خود شرم نکنند، زن نیز یک انسان است و دارای هویت مستقل.

در این روزها، درج اسم مادر در تذکره فرزندش به یکی از بحث‌های مهم در مجلس نمایندگان افغانستان نیز تبدیل شده تا این موضوع قانونی شود.

ناهید فرید عضو مجلس نمایندگان افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «‫زن به‌عنوان انسان مستقل، دارای هویت مستقل است. ما برای شکستن تابوی نام‌گرفتن زن در جامعه، با تلاش برای درج نام مادر در کنار نام پدر در تذکره، کمپاین "نامم_کجاست‬" را مسوولانه ادامه می‌دهیم. این مسوولیت همه‌ی ماست تا نیمی از جامعه را به رسمیت بشناسیم. به ما بپیوندید».‬

مریم سما عضو دیگر مجلس نمایندگان افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت، شناختن هویت مستقل زنان باید قانونی شود و اسم مادر باید در کنار اسم پدر در شناسنامه فرزندان شان درج شود.

سما ادامه داد: «این رفتار قانون با مادران تحقیر آمیز است که صلاحیت یک مادر را در مقابل فرزندش سلب می‌کند. یک مادر نمی‌تواند اگر شوهر هم نداشته باشد برای فرزند خود تذکره بگیرد».

وی در ادامه نوشت: «در نهایت رییس مجلس در جمع بندی بحث‌ها، موضوع درج نام مادر در تذکره را به کمیسیون امنیت داخلی برای وارد کردن نام مادر در بخش هویت قانون ثبت احوال نفوس مطرح کرد. به این معنا که وارد کردن نام مادر در تذکره، مراحل اولیه قانونی خود را شروع کرد».

این دادخواهی فعالان حقوق زن افغانستان از سوی بیشتر کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی نیز حمایت شده است.

علیم مظعفری کاربر افغان نوشت: «مادر این حق را دارد که نام‌اش در تذکره فرزند یادآوری شود. از این طرح به افتخار مادران ما باید حمایت کنیم».

محی الدین عطایی کاربر دیگر افغان نوشت: «ذکر نام مادر در هر جا باید افتخار محسوب شود نه موجب شرم آوری».

شایان ذکر است که در حال حاضر در افغانستان فقط اسم پدر در تذکره(شناسنامه) فرزند درج می‌شود و فعالان حقوق زن افغان تلاش دارند که باید در کنار اسم پدر، اسم مادر نیز در تذکره فرزند ذکر شود و این موضوع قانونی گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم