برکناری یک مسئول امنیتی عراقی و تشکیل کمیته‌ تحقیق درباره ترور الهاشمی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در اولین گام پس از تعهدش به مجازات عاملان ترور هشام الهاشمی، تحليلگر منتقد ايران و شبه‌نظامیان وابسته به تهران، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق شامگاه دوشنبه 6 ژوئیه 2020 مسئول امنیتی منطقه‌ای که الهاشمی در آن ترور شده را از سمتش برکنار کرد.

به گزارش رسانه‌های عراقی مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور شامگاه دوشنبه فرمانده تیپ یکم پلیس فدرال و مسئول امنیتی منطقه‌ای که هشام الهاشمی تحليلگر منتقد ايران و شبه‌نظامیان وابسته به تهران در آن ترور شده است را از سمتش برکنار و برای تحقیق ارجاع داد.

طبق بیانیه وزارت کشور عراق، عثمان الغانمی وزیر کشور کمیته‌ای به ریاست معاون وزارت اطلاعات عراق را برای تحقیق درباره جنایت ترور هشام الهاشمی تشکیل داد.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر پیش‌تر متعهد شده بود قاتلان الهاشمی را دستگیر و به عدالت بسپارد، و در این رابطه تاکید کرد که دولت او صحنه ترورها در کشور را متوقف خواهد کرد.

الکاظمی با تاکید این که هشام الهاشمی صدای پشتیبان نیروی عراق علیه تروریسم است، افزود که مقامات کشورش برای انحصار سلاح تنها در دست دولت، اقدام خواهند کرد.

شایان ذکر است هشام الهاشمی، تحليلگر منتقد ايران و شبه‌نظامیان وابسته به تهران شامگاه دوشنبه توسط افراد مسلح ناشناس در وسط بغداد به ضرب گلوله کشته شد.

براساس گزارش‌ها الهاشمی پس از خروج از ساختمان یک شبکه تلویزیونی که طی مصاحبه با آن درباره حملات راکتی حمایت شده از سوی گروههای شبه‌نظامی ایران و احزاب عراقی سخن گفته بود در مقابل منزلش ترور شد.

خبر ترور هشام الهاشمی شوک بزرگی به مردم عراق وارد کرد به ویژه این‌که او یک ساعت پیش از ترورش در «توئیتر» درباره اوضاع عراق سخن گفته بود.

افزون بر این شبح ترورها در عراق اخیرا و پس از آن‌که به دلیل انتشار ویروس کرونا برای مدتی متوقف شده بود مجددا سر برآورده و تنها در ماه مارس گذشته دو تن از فعالان در استان میسان در جنوب کشور ترور شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید