«نمایندگان ملت» در مجلس شورا و دریافت حقوق 231 میلیون تومانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک نماینده مجلس ایران اعلام کرد که اولین حقوق نمایندگان مجلس یازدهم با مبلغ 231 میلیون تومان واریز شد.

مدت‌هاست که مبلغ حقوق نمایندگان و بودجه کل مجلس برای بررسی میزان عدالت دستمزدی مورد پرسش رسانه‌ها و افکار عمومی قرار گرفته اما عدم شفاف‌سازی در این زمینه چند سال است که این پرسش‌ها را بی‌پاسخ گذاشته است. ولی امروز یکی از نمایندگان مجلس یازدهم در این باره اطلاع‌رسانی کرد که نشان‌دهنده شکاف دستمزدی عمیق نمایندگان با اغلب اقشار جامعه است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، دوشنبه 6 ژوئیه 2020، حسین جلالی با بیان اینکه اولین حقوق نمایندگی واریز شده گفت: «11 میلیون تومان به عنوان حقوق به علاوه 200 میلیون تومان بابت مسکن و 20 میلیون تومان هم برای سایر هزینه‌ها به حساب ما واریز شده و جمعا 231 میلیون تومان برای نمایندگان واریز شده است».

علیرغم کاهش بودجه در برخی نهادها از جمله نهادهای فرهنگی در سال 99، قرار بود حقوق نمایندگان در بودجه این سال، تا 15 درصد افزایش پیدا کند. عضو هیئت ‌رئیسه مجلس دهم از توافق این هیئت و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه با افزایش 15 درصدی حقوق نمایندگان در سال 99 خبر داد.

اکبر رنجبرزاده عضو هیئت ‌رئیسه مجلس ایران در دوره دهم، 18 مه به خبرگزاری تسنیم گفت: «برخی اعضای هیئت‌ رئیسه مجلس پیشنهاد افزایش 20 تا 25 درصدی حقوق نمایندگان در سال جاری را مطرح کردند که در نهایت پس از بررسی‌ و نظر اکثریت اعضای هیئت ‌رئیسه، با افزایش 15 درصدی حقوق نمایندگان نسبت به سال 98، موافقت شد».

سه سال پیش، برای نخستین بار تصاویری در فضای مجازی از فیش‌های حقوقی با مبالغ نجومی، جنجال زیادی به پا کرد. یکی از دستگاه‌هایی که در همان زمان بر امکان دسترسی عمومی به اطلاعات دریافتی و پرداختی‌های کارکنان و مدیران تاکید می‌کرد، مجلس بود.

در واکنش‌ به این پیشامد، سامانه‌ای به نام «سامانه ماده 29 حقوق کارکنان» راه‌اندازی شد و طبق قانون تمامی دستگاه‌ها مکلف به ثبت اطلاعات دستمزدی خود در این سامانه شدند. اما هنوز بسیاری از دستگاه‌ها به این سامانه ملحق نشده‌اند و یکی از آنها مجلس ایران است که هنوز اطلاعاتی از آن روی این سامانه موجود نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید