حمله راکتی ناکام به پایگاه نیروهای آمریکایی در فرودگاه بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

خبرنگار «العربیه/ الحدث» بامداد دوشنبه 6 ژوئیه 2020 از سقوط یک راکت کاتیوشا در داخل پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در فرودگاه بغداد خبر داد.

بنا به این گزارش این راکت که به سوی پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی راکت پرتاب شده پس از سقوط منفجر نشده است.

طبق این گزارش راکت پرتاب شده در نزدیکی سالن بزرگ تشریفات در داخل فرودگاه بغداد پایتخت عراق سقوط کرد اما تلفاتی در پی نداشت.

خبرنگار العربیه همچنین از به پرواز در آمدن بالگردهای آمریکایی بلافاصله پس از اصابت راکت به این منطقه خبر داد.

منابع خبری نیز اشاره کردند که این حمله راکتی برای هدف قرار دادن پایگاه نیروهای آمریکایی در فرودگاه بغداد انجام شده است.

به گفته خبرنگار العربیه نیروهای امنیتی عراق بلافاصله پس از وقوع حمله تحقیقات در این‌باره را آغاز کردند.

در همین راستا بالگردهای آمریکایی نیز با هدف شناسایی دیگر سکوهای احتمالی پرتاب راکت به پرواز درآمده و در آسمان منطقه به گشت‌زنی پرداختند.

بنا به اطلاعات منتشر شده تحقیقات برای شناسایی مسیری که راکت پس از پرتاب پیموده آغاز شده است.

بنا به این گزارش فرماندهی عملیات و وزارت کشور عراق در این رابطه در صدد صدور بیانیه‌ای طی ساعت‌های آینده هستند تا جزئیات این حمله را توضیح دهند.

به گفته این منابع مقامات عراقی با کمک آمریکا سامانه پیشرفته پرتاب راکت را در نزدیکی منطقه کشاورزی وسیعی که پایتخت را به دیگر مناطق متصل می‌کند، کشف کردند.

ضربه خطرناک

در ارتباط با اهمیت این حمله خبرنگار العربیه توضیح داد که این حمله از این نظر که به داخل فرودگاه بغداد و دقیقا در نزدیکی سالن اصلی مشرف بر باندهای پرواز فرودگاه که محل استقبال هیأت‌های رسمی و دولتی است، اصابت کرده، دارای اهمیت است.

شایان ذکر است این دومین حمله از این نوع طی چند ساعت است و کمیته اطلاع‌رسانی امنیتی عراق در ساعات اولیه یکشنبه از پرتاب راکت کاتیوشا از منطقه علی الصالح در بغداد به سوی منطقه سبز در پایتخت این کشور خبر داد.

کمیته اطلاع‌رسانی امنیتی عراق اعلام کرد که راکت پرتاب شده در مجاورت یکی از منازل در نزدیکی شبکه «بلادی» سقوط کرد که منجر به مجروح شدن یک کودک و وارد آمدن خسارت‌هایی به این منزل مسکونی شد.

این کمیته همچنین تاکید کرد که نیروهای امنیتی عراقی موفق شدند حمله دیگری را در منطقه ام‌العظام خنثی کنند و راکت کاتیوشا و سکوی پرتاب آن را به کنترل درآورند. این کمیته افزود که این موشک برای پرتاب به سوی پادگان التاجی در شمال بغداد نشانه رفته بود.

حملات پی در پی

شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد بیش از پیش در معرض حملات راکتی پی‌ در پی شبه‌نظامیان مسلح وابسته به ایران قرار گرفته است.

در 18 ژوئن 4 موشک کاتیوشا در نزدیکی سفارت آمریکا در داخل منطقه سبز در مرکز بغداد که از نظر امنیتی به شدت حفاظت شده است، اصابت کرد.

همچنین در تاریخ سیزدهم ماه گذشته نیز یک حمله موشکی پایگاهی در شمال بغداد جایی که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند را هدف قرار داد البته اغلب این موشک پرانی‌ها تاکنون تلفات مادی یا انسانی در پی نداشته‌اند.

در تاریخ 8 ژوئن شبه‌نظامیان وابسته به ایران دو موشک به ساختمان فرودگاه بغداد شلیک کردند که یکی از این موشک‌ها در نزدیکی سفارت آمریکا سقوط کرد.

موشک‌پرانی‌های شبه نظامیان وابسته به تهران از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس توسط آمریکایی‌ها در فرودگاه بین المللی عراق در بغداد، بیشتر شده اما اکنون همزمان با از سرگیری مذاکرات راهبردی عراق و آمریکا بر شدت این حملات افزوده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید